Alergia na białko czy nietolerancja laktozy?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Często oba te pojęcia są używane przez rodziców jak synonimy. Zdarza się że objawy kolki zawsze tłumaczą alergią czy nietolerancją. Jak to wygląda z medycznego punktu widzenia?

alergia na białko mleka – objawy źródło: i.shoppinglifestyle.com

Alergia na białko mleka krowiego Nietolerancja laktozy
przyczyna choroby Choroba wynika z alergii i przyczyna tkwi w układzie odpornościowym/immunologicznym ZAWSZE! Dziecko jest uczulone na białko mleka (kazeina lub serwatka – tutaj między innymi betalaktoglobulina obecna jedynie w mleku krowim – uważana za jeden z najważniejszych alergenów). Nietolerancja laktozy wynika z braku lub niedoboru enzymu LAKTAZA, który potrafi trawić cukier. Enzym ten znajduje się w śluzówce jelita, a jego niedobór to sprawca całego zamieszania z nietolerancją.Niedobór laktazy może być:

 • pierwotny – niedobór enzymu od pierwszych chwil życia, dziecko nie przybiera na wadze, stolce są nieprawidłowe
 • wtórny  - dziecko rozwija się prawidłowo, toleruje mleko, a po zadziałaniu jakiegoś czynnika przestaje laktozę tolerować (w wyniku uszkodzenia ściany jelita w wyniku infekcji przewodu pokarmowego – czyli na przykład po biegunce wirusowej lub bakteryjnej, w wyniku uszkodzenia ściany jelita w wyniku alergii pokarmowej czy infekcji pasożytniczej)
jak często występuje? Na 1000 niemowląt które przyjdą do przychodni – nawet 50 może mieć alergię na białko mleka (zdecydowanie rzadziej stwierdza się ją u dzieci karmionych piersią) Na 1000 niemowląt i dzieci które przyjdą do przychodni – tylko 15 w pewnym stopniu nie toleruje laktozy
czy choroba trwa całe życie? NIE (zwykle jest to sprawa przemijająca. Niemowlęta między 8-12 miesiącem życia „wyrastają” z objawów alergii na białko mleka) i NIE (u dzieci urodzonych przedwcześnie, leczonych antybiotykami, po wyżej wymienionych infekcjach i w przypadku alergii mogą pojawić się chwilowe zaburzenia funkcjonowania enzymów przewodu pokarmowego)

i TAK (u niektórych dzieci – wyjątkowo rzadko występuje wrodzony brak laktazy (ALAKTAZJA). Z kolei u osób dorosłych na pewnym etapie taka nietolerancja laktozy może się pojawić, gdyż wraz z wiekiem gorzej tolerują oni ten cukier i taki stan będzie się utrzymywał do końca życia).

objawy
 • świąd
 • rumień (zaczerwienienie), pokrzywka
 • atopowe zapalenie skóry
 • bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka (u małych dzieci te dolegliwości mogą się manifestować krzykiem i nieutulonym płaczem)
 • refluks żołądkowo-przełykowy
 • krew i/lub śluz w kale
 • odmowa spożywania pokarmów
 • zaparcia lub zaczerwienienie odbytu
 • bladość i zmęczenie
 • zaburzenia wzrastania
 • kichanie, wyciek z nosa
 • kaszel, duszność

 

 • ból brzucha
 • biegunka (stolce są płynne, pienią się)
 • wzdęcia
 • oddawanie nadmiernej ilości gazów
 • wzdęcie nasilające się po spożyciu pokarmów zawierających laktozę (wzdęcia po kapuście, grochu czy owocach pestkowanych się nie liczą)
 • u małych dzieci powyższe dolegliwości mogą się manifestować krzykiem i nieutulonym płaczem
co robić? Dieta eliminacyjna - wykluczenie mleka krowiego i jego pochodnych. WAŻNE – jednocześnie nie można zapomnieć o dostarczeniu substancji odżywczych, które nie zaburzają normalnego wzrostu i rozwoju niemowlęcia! U dzieci butelkowych – mieszkanki sojowe (tylko powyżej 6 miesiąca życia), mieszanki mleczne o wysokim stopniu hydrolizy (Pepti, Nutramigen), mieszanki aminokwasowe (-Amino lub Neocate). Mleko kozie NIE! Mieszanki -HA – tylko profilaktycznie, kiedy są objawy to już nie powinno się ich stosować.W przypadku matek karmiących (nawet pomimo alergii na białko mleka – zaleca się kontynuację karmienia piersią!) – rezygnacja z mleka krowiego przez matkę. WAŻNE – w tym okresie konieczna jest suplementacja witaminy D i wapnia!

W trakcie stosowania diety eliminacyjnej należy unikać następujących produktów:

Masła i większości tłuszczów do smarowania, sera, krowiego, owczego i koziego mleka, mleka w proszku i mleka skondensowanego, śmietany, masła klarowanego, jogurtu, lodów, polew, deserów mlecznych i innych produktów spożywczych, które w swoim składzie zawierają mleko lub masło. Białko mleka krowiego można znaleźć też w wielu przetworzonych produktach spożywczych (produkty zbożowe, zupy, dania gotowe oraz produkty dla niemowląt – na etykiecie: kazeina, kazeiniany, twaróg, laktoglobulina, laktoza, masa mleczna, serwatka, maślanka, cukier mleczny, cukier serwatkowy, serwatkowy syrop słodzący).

U dzieci butelkowych:Produkty mleczne ze zmniejszoną zawartością laktozy lub pozbawione laktozy. Mowa tutaj o gotowych mieszankach mleka modyfikowanego specjalnie oznaczonych:  Pepti, 0- lac czy bezlaktozowy – to produkty, które sprawdzą się w przypadku nietolerancji laktozy u dzieci butelkowych.U dzieci karmionych piersią:

Nie ma dowodów na to, że ograniczenie mlecznych produktów w diecie mamy lub zastąpienie ich mlekiem czy jogurtem bezlaktozowym zmieni skład mleka. Mamy karmiące mogą podawać dziecku laktazę z zewnątrz. Specjalnie stworzono w tym celu enzym w kropelkach: Delicol lub Kolaktaza. Podanie kilku kropli przed karmieniem pomaga trawić laktozę i zmniejsza częstość występowania niepożądanych objawów nietolerancji. W przypadku wrodzonej postaci (ALAKTAZJI) – konieczne może byc odstawienie od piersi.

jak długo trwa leczenie? po próbie eliminacji z diety białka mleka krowiego objawy ustąpiły? BINGO! Kontynuujemy leczenie, a około 9 miesiąca życia dziecka próbujemy wdrożyć mleko z powrotem do diety W przypadku wrodzonej alaktazji – całe życieU niemowląt – dieta bezmleczna/laktaza z zewnątrz przez 2-3 miesiące po infekcji – i po tym czasie próba wprowadzenia produktów mlecznych

 

Tabelka do łatwych nie należy, ale myślę, że podstawowe różnice w dwóch jednostkach chorobowych uwidacznia. W przypadku bólu brzucha u dziecka i krzyku, który doprowadza mamę do rozpaczy – wiecie co robić – klik.

Temat alergii i nietolerancji jest Wam znany z praktyki czy omija Was szerokim łukiem?

10 przemyśleń na temat “Alergia na białko czy nietolerancja laktozy?”

 1. ~Yoa pisze:

  OJ ZANANY ZNANY ;( aż za bardzo..
  Dzięki temu opisowi wiem, że mamy alergię, a nie nietolerancję!Dzięki.

 2. ~DomaWilk pisze:

  U nas ze względu na azs było podejrzenie alergii, tylko nie można było stwierdzić na co, na szczęście trafiliśmy do http://bluemedica.pl/ gdzie lekarze stanęli na wysokości zadania i przebadali małą pod każdym kątem i wyszło że to azs nie ma podłoża alergicznego.

 3. ~Barbara pisze:

  A czy wiadomo skąd bierze się taki błąd immunologiczny u dzieci karmionych piersią? Moja córka doczekała się krwi w kupkach po 2.5 miesiąca na moim mleku – a ja wyeliminowałam wszystko z diety. Jadłam tylko ziemniaki, ryż, marchewkę – próbowałam jabłko. Żadnego pieczywa, nabiału, innych warzyw lub owoców. Dietę trzymałam od początku karmienia. Pomimo tak restrykcyjnej było coraz gorzej. Teraz je czyste aminokwasy ale kalprotektyna jeszcze 2 miesiące po zmianie mleka wynosiła 300. Teraz 100. Podkreślam że nikt w mojej rodzinie , ani mąż ani ja nie mieliśmy żadnych alergii.

  1. MamaPediatra pisze:

   niestety nie znam jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie :/ zdarza się, że brak jest jakiejkolwiek alergii w rodzinie, a dziecko jest uczulone praktycznie na wszystko :( i to nawet takie, które karmione jest piersią. Czynniki środowiskowe mogą mieć tutaj swój udział- np kontakt z zanieczyszczeniami. Zdarza się, ze dziecko ma po prostu indywidualne predyspozycje do alergii.

 4. ~Agnieszka pisze:

  Synek 8 miesięcy ze skazą białkową, karmię piersią i jestem na beznabiałowej diecie, koło 10 mca chciałabym powoli kończyć kp bo myślę o kolejnej ciąży. Od tego 10 mca nie planuję podawać już samego mleka tylko na mm robić 2 razy dziennie kaszki. I tu moje pytanie – jakie mm? Pediatra radzi Bebilon pepti. W internecie wynalazłam mleko kozie modyfikowane holle – co Pani doktor o tym sądzi? Oczywiście nie wykluczam że będzie i na kozie uczulony, ale kozie uczula rzadziej, jeśli zdecydowałabym się podać to robiłabym to bardzo ostrożnie. Chciałabym poznać Pani opinię:)

  1. MamaPediatra pisze:

   ja bym jednak skłaniała do bebilonu. Mleka koziego nie powinno się podawać w 1 roku życia. Nie znam co prawda tego holle, ale generalnie mleko kozie może dawać alergie krzyżową z białkiem mleka krowiego.

 5. ~Ania pisze:

  Czy to możliwe żeby skaza białkowa pokazała się dopiero w 10 miesiącu życia? Parę dni temu mój synek dostał czerwonych plam i bardzo drapal się po głowie przeraźliwie płacząc przy tym. Było tak zaraz po mm lub kaszke Nestlé. Podaję mu od 3 dni Nutramigen i widzę lekką poprawę. Jednak nadal drapie się po mleku, myślę że dlatego że Nutramigen razem ze starym mlekiem gdyż jestem na etapie wprowadzania nowego smaku. Tylko pytanie czy takie przypadki się zdarzają, żeby dziecko tak późno dostało skazy białkowej…

  1. MamaPediatra pisze:

   możliwe

 6. ~Agnieszka pisze:

  Synek 10 miesięcy, od 3 miesięcy ma suche plamy na dekolcie i jedno dosc zaginione na szyi. Od kilku dni na tylnej stronie nóg nad kolana mi.Na szyję dostaliśmy steryd i na reszymte zwzyke kremy na AZS. lekarz twierdzi, że nie ma sensu wykonywać testów na alergie skoro objawy są tylko na skórze. Czy Pani jest również takiej opinii? Syn jest karmione piersią Ale wprowadziłem jajka i ser żółty oraz jogurt naturalny. Lekarz nie zalecił odstawienia. Sama odstawiłam te produkty na 10 dni i po zaleczeniuu sterydem po kilku dniach te Suche plamy wróciły. synek drapie dekolt. czy zatem faktycznie nie ma związku? czy pomimo występowania tylko 1 objawy warto testy na alergie zrobić?dziękuję za opinię i pozdrawiam.

  1. MamaPediatra pisze:

   Witam. Skoro po odstawieniu nabiału plamy pojawiły się na nowo to widać nie tutaj tkwi przyczyna. Bo odstawiła Pani go również ze swojej diety? Wcześniej nie było żadnych problemów ze skórą? Proszku do prania nie zmieniała Pani? Ktoś jest alergikiem w domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×