badanie pulsoksymetryczne u noworodka

Kolejne badanie wykonywane w pierwszych dobach życia. Na dłoni, następnie na stopie umieszczany jest specjalny czujnik, który przez skórę mierzy poziom utlenowania krwi. Badanie jest proste, niebolesne i co najważniejsze – pozwala nam wykryć niektóre poważne wady serca u noworodka, zanim jeszcze wystąpią pierwsze objawy.

pulsoksymetr

A co z badaniem prenatalnym?

Powiecie: „po co to wszystko jeśli tyle razy w trakcie ciąży wykonywane jest badanie USG, gdzie położnik ocenia między innymi serce nienarodzonego jeszcze dziecka”?. ECHO serca płodu, wykonywane jeszcze w czasie ciąży jest badaniem trudnym i nie zawsze jest to badanie dokładne. Ciężko jest w końcu negocjować z dzieckiem w macicy aby obróciło się pod najlepszym do wykonania badania kątem. Test pulsoksymetryczny pomaga nam bliżej przyjrzeć się sercu noworodka, bez konieczności posiadania bardziej specjalistycznego sprzętu.

A co ze stetoskopem?

To prawda. Lekarz osłuchuje noworodka jeszcze na sali porodowej. Zwraca uwagę na tony serca obecność szmerów (które mogą właśnie sugerować jakąś wadę). W niektórych wadach szmery nie pojawiają się od razu, a dopiero po kilku dniach/tygodniach. Związane jest to ze zmianami w zakresie układu krążenia u noworodka i przejściem z krążenia płodowego.

foot-1689784_1280

Które wady serca wykryje test?

Wady łuku aorty (np. koarktacja, przerwanie łuku)
Zespół niedorozwoju lewego serca
Zarośnięcie zastawki płucnej bez ubytku międzykomorowego
Przełożenie wielkich pni tętniczych
Atrezję zastawki trójdzielnej

Kiedy wynik powinien niepokoić?

Saturacja poniżej 95% (sugeruje to wrodzoną wadę serca z przewodozależnym przepływem płucnym lub przełożenie pni tętniczych).

Obniżenie saturacji na kończynie dolnej (jest charakterystyczne dla wad z przewodozależnym przepływem systemowym).

 

Sprawdźcie w książeczce jaki wynik osiągnęły Wasze dzieci :)

Jedno przemyślenie na temat “badanie pulsoksymetryczne u noworodka”

  1. ~Anka pisze:

    98% – łał, nie wiedziałam o tym badaniu, bardzo to ciekawe! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>