błonica-tężec-krztusiec (DTP). początki są trudne

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Pierwsza wizyta szczepienna to ważny moment dla rodziców niemowlaka. Początki są trudne, bo pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Co prawda DTP nie jest jedyną podawaną wówczas dziecku szczepionką, ale wydaje mi się, że to właśnie ona jest tutaj najbardziej napiętnowana.

Dlatego dzisiaj kilka słów o tej właśnie szczepionce.

źródło: luxmed.pl

źródło: luxmed.pl

Każde niemowlę powyżej 6 tygodnia życia powinno otrzymać szczepionkę DTP. Wyjątkiem są jedynie dzieci, u których stwierdza się przeciwwskazania do jej podania (znajdziesz je gdzieś pod koniec wpisu).

Na czynniki pierwsze… skład szczepionki

Szczepionka ta zawiera następujące składniki: toksoid błoniczy, toksoid tężcowy i inaktywowany szczep Bordetella pertussis (czyli część krztuścową). Ten ostatni fragment szczepionki może występować w dwóch odmianach. Stąd różnice w skrótach. Mamy DTPw (pełnokomórkowy komponent krztuśca zawierający jego całe ale zabite pałeczki) i DTPa (bezkomórkowy komponent krztuśca zawierający wybrane antygeny pałeczek krztuśca). Dodatkowo ta pierwsza zawiera tiomersal.

Jeśli rodzic decyduje się na szczepionki skojarzone (Infanrix czy Pentaxim) to one mają w swoim składzie DTPa – czyli ten bardziej oczyszczony produkt, który nie zawiera tiomersalu. Inne substancje używane w trakcie produkcji DTP: wodorotlenek glinu (wzmacnia działania uodparniające szczepionki), chlorek sodu i woda.

Refundacja

Skład to nie jest jedyna różnica między DTPw a DTPa. Jest jeszcze kwestia refundacji. Koszt DTPw pokrywa budżet państwa, a koszt zalecanego DTPa pokrywa rodzic. Są sytuacje, w których dziecku przysługuje refundacja na DTPa. Dotyczy to dzieci:

 • w 6 roku życia, które otrzymują dawkę przypominającą szczepionki (jest ona obowiązkowa)
 • u których wystąpiły poważne niepożądane odczyny poszczepienne po podaży DTPw (np. drgawki z gorączką w okresie 3 dni po wykonaniu szczepienia, nieukojony krzyk/płacz trwający minimum 3 godziny w okresie 48h po szczepieniu, epizod hypotoniczno-hyporeaktywny czy wysoka gorączka (min 40,5′C) bez innej przyczyny)

 

Szczepionka nie jest skuteczna?

DTP bardzo efektywnie zapobiega zachorowaniu na błonicę i tężec (na tyle efektywnie, że nie ma doniesień o powrocie tych chorób w progi naszego kraju). Jest też wysoce skuteczna jeśli chodzi o ciężkie postaci krztuśca. Niestety nie chroni w 100% przed zakażeniem pałeczkami krztuśca (jest to niecałe 90%).

Spytacie jednak – skąd te doniesienia o powracającym krztuścu? Wiele pisze się o tak zwanym kokonie, który ma chornić niemowlęta i małe dzieci przed krztuścem. Chodzi tutaj nie tylko o zaszczepienie tych najmłodszych, ale i o to by pójść o krok dalej. Szczepić kobiety ciężarne, szczepić domowników, służbę zdrowia. Takie postępowanie chroni noworodki i niemowlęta (zwłaszcza te, które nie dorosły jeszcze do szczepienia) przed krztuścem. Bo o ile małe dzieci są źródłem zakażenia dla reszty populacji wirusem grypy czy pneumokoków to pałeczki krztuśca działają w drugą stronę. Pełna eliminacja krztuśca ze względów ekonomicznych (wszędzie chodzi o pieniądze) i logistycznych jest bardzo trudna i byłaby możliwa jedynie poprzez połączenie szczepień dzieci ze szczepieniami osób dorosłych. Póki co szczepienie dziecka to jedyny sposób na uniknięcie krztuśca lub łagodniejsze jego przebycie.

 

źródło: http://medlibes.com

Na całe życie?

Fajnie by było, ale ale po szczepieniu przeciwko błonicy i tężcowi odporność utrzymuje się około 10 lat. Przeciwko krztuścowi spada nieco szybciej. Stąd jest właśnie ta przypominająca dawka DTPa w 6 roku życia i dodatkowe dawki szczepionki w 14 i 19 roku życia. U dorosłych z grup ryzyka zaleca się nawet szczepienie co 10 lat.

 

Przeciwwskazania do podania DTP:

1. „choroba układu nerwowego o postępujacym charakterze” – o to oznacza? Szczepionkę może otrzymać dziecko, które ma na przykład Mózgowe Porażenie Dziecięce (MPDz) może dostać szczepionkę DTP. Podobnie dziecko z dobrze kontrolowaną padaczką. Ale ze szczepienia wykluczymy dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni, zespołem Alpersa, stwardnieniem zanikowym bocznym czy ataksją-teleangiekatazją.

2. „zaostrzenie przewlekłego procesu chorobowego” – załóżmy, że dziecko ma jakąś chorobę metaboliczną czy choruje na niewydolność nerek – te choroby same w sobie nie są przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia (u dzieci chorujących przewlekle szczepienia są tym bardziej zalecane, bo chronią przed zakażeniami, które dla tych pacjentów są wyjątkowo groźne). Jednak, jeśli w ich przebiegu dojdzie do zaostrzenia objawów to szczepienie należy odroczyć.

3. „ostra choroba infekcyjna o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu” – dziecko od tygodnia ma katar? a może kaszel? to nie są przeciwwskazania do podania szczepionki. Oczywiście każdorazowo decyduje badanie lekarskie, ale zwykle dzieci „z końcówką kataru” czy bezpośrednio po ustaniu objawów choroby można bezpiecznie zaszczepić.

4. „nadwrażliwość na składniki szczepionki” – o niej dowiemy się dopiero po podaniu pierwszej dawki szczepionki. Jeśli u dziecka wystąpi:

 • wysypka lub wysypka z pęcherzami, która może być swędząca,
 • obrzęk okolicy oczu i twarzy,
 • trudności w oddychaniu i połykaniu,
 • nagły spadek ciśnienia krwi i utrata przytomności

to zostanie zdyskwalifikowane ze szczepienia DTPw – zdarza się, że składnikiem uczulającym jest tutaj tiomersal. Podanie szczepionki DTPa powinno być zatem bezpieczniejsze o ile reakcji alergicznej nie wywołał inny składnik.

A może tak… trochę poczekać?

Nie należy odraczać szczepienia DTP bez istotnej przyczyny. Ryzyko ciężkiego przebiegu krztuśca i wystąpienia ciężkich jego powikłań jest największe w pierwszych 6 miesiącach życia. Pozostaje wysokie do końca pierwszego roku życia.

 

Objawy niepożądane:

Na samym wstępue warto dodać, że myślimy o jakimkolwiek NOPie przy DTP kiedy dany objaw występuje do 48h-72h po szczepieniu. W przypadku uczulenia zwykle objawy są najwcześniejsze (dlatego zwykle czekamy w gabinecie te kilkanaście minut po szczepieniu). Poza tym objawy miejscowe dają sie zauważyć dość wcześnie. W kilka godzin po szczepieniu może pojawić się gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych, ale jeśli coś ma miejsce 4 dni po szczepieniu DTP to już nie ma z nim związku.

 1. często obserwuje się miejscowy obrzęk i zaczerwienienie, a także bolesność w miejscu podania szczepionki
 2. podwyższenie ciepłoty ciała, niepokój i gorszy apetyt to kolejne często obserwowane działania niepożądane

Co to znaczy „często”? W 2013 roku (za 2014 nie ma jeszcze pełnych danych) w Polsce, po DTP (tym refundowanym) zgłoszono łącznie, na wszystkie zaszczepione dzieci 150 odczynów miejscowych (w tym 89 wielkości 3-5 cm, 22 wielkości 6-9 cm,  18 wielkości powyżej 10 cm, 16 ropni, 2 odczyny węzłowe). 132 dzieci zagorączkowało, w tym 45 powyżej 39′C.

Czas na te poważniejsze objawy niepożądane – obserwowane rzadko (w nawiasach podaje liczby dotyczące szczepionki DTP – refundowanej)

 1. reakcja anafilaktyczna; wśród jej objawów jest wymieniana: pojawiająca się nagle wysypka lub wysypka z pęcherzami, która może być swędząca, obrzęk okolicy oczu i twarzy, nudności, wymioty, trudności w oddychaniu i połykaniu, nagły spadek ciśnienia krwi i utrata przytomności (w 2013 nie zgłoszono żadnego przypadku)
 2. drgawki z gorączką lub bez gorączki w 3 dni po szczepieniu (w 2013 zgłoszono 23 przypadki drgawek – w tym 15 gorączkowych)
 3. nieukojony krzyk/płacz trwający minimum 3 godziny w okresie 48h po szczepieniu (102 przypadki w 2013 roku)
 4. epizod hypotoniczno-hyporeaktywny – dziecko blade, wiotkie, nieobecne w okresie 48h po szczepieniu (27 przypadków w 2013 roku)

  dzięcko wiotkie, źródło http://pedsinreview.aappublications.org

 5. wysoka gorączka (powyżej 39′C) bez innej przyczyny w okresie 48h po szczepieniu (45 przypadków w 2013 roku)

 

Inne możliwe objawy niepożądane, wśród tych zgłoszonych w 2013 roku (w nawiasach częstość wystąpienia dla poszczególnych typów – tam gdzie jest tylko jeden to w przypadku pozostałych rodzajów nie zgłoszono):

 1. powiększenie i (lub) bolesność węzłów chłonnych (2 przypadki dla DTP, 15 po Infanrix i 4 po Pentaxim)
 2. porażenie splotu barkowego (7 przypadków po DTP)
 3. obrzęk lub zmiana zabarwienia kończyn dolnych (zaczerwienienie, zasinienie) czasem z towarzyszącą marmurkowatością skóry lub wybroczynami, obserwowany w przypadku jednoczesnego podawania szczepionki DTP i szczepionki przeciwko Haemophilus influenzae typ B i ustępujący samoistnie bez pozostawienia trwałych następstw (12 przypadków dla DTP, łącznie 3 dla różnych rodzajów Infanrix)
 4. nieżyt górnych dróg oddechowych, kaszel, zapalenie oskrzeli (podane w ulotce ale nie zgłoszone w 2013 lub zgłoszone jako inne – 61 innych odczynów dla DTP, 50 dla Infanrix i 7 dla Pentaxim)
 5. wymioty (11 przypadków po DTP, 16 przypadków po Infanrix i 3 po Pentaxim)
 6. biegunka (5 przypadków po DTP, 10 przypadków po Infanrix i 1 po Pentaxim)
 7. obecność adiuwantu (wodorotlenku glinu) w szczepionce może prowadzić do powstania podskórnych guzków (bardzo rzadko, z częstością 1/100 000) przekształcających się niekiedy w jałowe ropnie. Podskórne guzki, które nie znikają w okresie 6 tygodni mogą być wynikiem rozwoju uczulenia na glin.

 

Co myślicie o tej szczepionce? Czy Wasze dzieciaki miały jakieś niepożądane odczyny poszczepienne?

 

 

 

Źródło:

Instytut Biotechnologii Surowic i Szczepionek BIOMED Spółka Akcyjna, www.biomed.pl

Cocooning: a concept to protect young children from infectious diseases, Alexandra P. Grizas, Deepa Camenga, Marietta Vázquez

Szczepienia w pytaniach i odpowiedziach Jacek Wysocki i Hanna Czajka, wydanie IV, 2012 rokC

ChPL – ulotka prducenta szczepionki

193 przemyślenia na temat “błonica-tężec-krztusiec (DTP). początki są trudne”

 1. ~Marta pisze:

  Witam. Córka (2lata i 3 mce) została zaszczepiona wg PSO szczepionką Infanrix DTPa (ze wskazań neurologicznych). Otrzymała 3 dawki tej szczepionki. Obecnie powinna dostać czwartą dawkę, ale ów szczepionka nie jest już dostępna. W przychodni zaproponowano szczepienie Pentaximem lecz tu pojawia się problem, bowiem w tej szczepionce zawarte jest też szczepienie przeciw HIB, którego córka otrzymała wszystkie 4 dawki preparatem Act-HIB. W związku z powyższym czy bezpiecznie jest wykonać szczepienie Pentaximem tym samym powtarzając szczepienie przeciw HIB (ostatnie szczepienie pół roku temu)? Czy jest jakieś inne wyjście? Czy można pominąć tą jedną dawkę szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi szczepiąc dziecko dopiero dawką przypominajacą w 6 roku życia? Czytałam że Pentaxim można podać do 2 r.ż. Czy można córkę zaszczepić Tetraximem (jeśli gdzieś dostanę tą szczepionkę )?

  1. MamaPediatra pisze:

   Pentaximu nie można w tym wieku podać, ale ewentualne podanie dodatkowych dawek Hib nie ma wpływu na NOPy ani na odpowiedź układu immunologicznego. Co do tetraximu – najlepiej dowiedzieć się o jego dostępność w sanepidzie. W niektórych rejonach jest na pewno dostępny. pominięcie dawki nie jest zalecane – jest to szczepienie podstawowe (4 dawki).

 2. ~Mamina pisze:

  To i ja o coś zapytam. W piątek ok. 17 szczepilismy synka 18 mc szczep. Infanrix 6w1 i pko pneumokokom (ostatnie, czwarte dawki). Po godz. 22 synek przestał ruszać nogami, nie był w stanie stanąć samodzielnie. Goraczki nie bylo, obrzęku widocznego w miejscach podania szczepionki również. Podalismy ibuprofen, oklady z sody oczyszczonej, i później – za rada lekarza – aerius 2,5ml. Czy to klasyczny nop, czy tez efekt zlego podania leku (pielęgniarka nie dala rady – synus plakal i ruszal nozka, gdy igla byla wbita!). Po godzinie i lekach przeszło, zaczal ruszac nozkami, widac ze go boli, ale sam stanie i zrobi kilka kroków. Czy w takich przypadkach następne szczepionki można podawać normalnie (np. Priorix, który nas czeka) czy sa jakies specjalne procedury?

  1. MamaPediatra pisze:

   CIęzko mi powiedzieć z czego ten NOP wynikał ale na pewno był to NOP (mogło tak być, że ten ruch w trakcie podawania szczepionki się do tego przyczynił). Co do kolejnych szczepień- priorix można je podawać normalnie. Po 18 msc życia zwykle można już podawać szczepionki w ramię dziecka.

 3. ~Mama i córka pisze:

  Dzień dobry, jestem mamą 8-tygodniowej dziewczynki (do tej pory jesteśmy po BCG i dwóch dawkach Engerix). W związku z tym, że w mojej rodzinie był przypadek poważnego NOP po szczepionce skojarzonej 6w1 (fakt, u dziecka niezwykle wrażliwego, alergicznego, o obniżonej odporności), jestem bardzo ostrożna i pełna obaw o stan mojej córki po szczepieniach. Po konsultacji z pediatrą i neurologiem postanowiłam wprowadzać kolejne szczepienia pojedynczo, kalendarz szczepień jest jednak dla mnie poważnym dylematem… Niestety wobec braku dostępności szczepionki DTPa nie jest możliwe asekuracyjne rozbicie wszystkich kolejnych szczepień (rezygnujemy z refundowanego DTP, neurolog zalecił w naszym przypadku acecularny komponent krztuśca).
  W tym tygodniu wybieramy się na pierwsze szczepienie Rotarixem i muszę już zdecydować, co dalej… W ramach ścieżki szczepień obowiązkowych pierwotnie w przychodni zaproponowano mi Infanrix IPV+Hib jednak ostatecznie okazało się, że ta szczepionka również jest niedostępna. Byłam zatem przekonana, że jesteśmy – chcąc nie chcąc – skazane na Pentaxim. Przed chwilą jednak otrzymałam telefon, że mogę skorzystać ze szczepionki Tetraxim (i wprowadzić ją po odpowiednim odstępie po Rotarixie) – przychodnia zabezpieczy dla mojej córki pierwsze trzy szczepionki, nie ma jednak pewności, czy będzie dla nas dostępna ostatnia dawka (nie ma gwarancji, czy w ogóle w 2018 roku szczepionka będzie dostępna). W związku z tym mam kilka pytań i byłabym ogromnie wdzięczna za pomoc w rozwianiu wątpliwości:
  - czym, w wypadku niedostępności ostatniej dawki, będzie można zastąpić Tetraxim?
  - czym/czy Tetraxim różni się od Pentaximu poza brakiem komponentu Hib?
  - chciałam w miarę możliwości ograniczyć ilość komponentów podawanych córce, zwłaszcza na raz, dlatego perspektywa Tetraximu i jego uzupełnienia jednorazową dawką Hib po skończeniu 12 miesiąca życia dziecka wydaje się w tym kontekście idealna, jednak być może jest coś, o czym nie wiem, a co przemawia jednak za Pentaximem???
  Uprzejmie proszę o odpowiedź i z góry bardzo dziękuję za poradę.

  1. MamaPediatra pisze:

   skoro ograniczenie komponentów podawanych na raz jest dla Pani najważniejsze to myślę, że to dla Was optymalne rozwiązanie. W składzie teraximu nic nie podpada – jest on bardzo podobny do pentaximu. co do dostępności to zmienia się to jak w kalejdoskopie. Na rynek ma ponoć powrócić DTPa, więc kto wie czy to nie będzie opcja.

 4. ~Iwona pisze:

  Witam syn 2 miesiące szczepiony na refundowane + pneumokoki, po szczepieniu zasnął na parę godzin a później strasznie krzyczał ok pół godz, przeraźliwie płakał nie dało się go uspokoić.p otem zasnął i po obudzeniu znów płakał bardzo ok pół godz. Boję się znów szczepić. W przychodni powiedzieli że pewnie go nóżka boli.

  1. MamaPediatra pisze:

   Witam. Prawdopodobnie była to jakaś reakcja dziecka na ból.. Dość bolesna w trakcie podawania jest ponoć szczepionka na pneumokoki (takie są spostrzeżenia pielęgniarek), ale ból po pewnym czasie to bardziej wina szczepionki DTP. Ta zmiana zachowania dziecka – większa senność również jest wpisana jako NOP po DTP. Można rozważyć podanie na następnej wizycie szczepionki z aclelularnym krztuścem (niestety jest ona płatna, bo płacz nie trwał minimum 3 godziny, nie był „nieutulony” (wtedy by była darmowa z sanepidu) – 5w1 lub 6w1). Niestety nikt nie zagwarantuje, że ten płacz i senność się nie powtórzą po tym szczepieniu, ale ja bym pewnie taką opcję osobiście wybrała.

 5. ~Internautka pisze:

  Dziecko 18 miesięcy, nie szczepione jeszcze niczym. Czy w tym wieku rozpoczęcie podawania skojarzonej szczepionki 5w1 np. Pentaxim jest obarczone większym ryzykiem NOP? Być może uda się wyrobić z trzema dawkami do 24m-ca życia. Nie wiem co z przypominającą po roku w tej sytuacji. Skąd można sporowadzić Tripacel?

  1. MamaPediatra pisze:

   co do tripacelu – najlepiej dowiadywać się przez aptekę i sanepid – ponoć ma powrócić na rynek, ale nie mam pojęcia jak obecnie to wygląda. Co do pentaximu to w tym wieku jego podanie jest jeszcze prawidłowe, zgodne z zaleceniami producenta. Ale po 2 urodzinach nie można go już podać.

 6. ~Jola pisze:

  Witam,

  Przed nami szczepionka 5w1 Pentaxim i Prevenar 13. Córeczka ma 4mc i 2 tygodnie jesteśmy po cytomegalii nabytej, mamy obniżone napięcie mięśniowe.
  Zastanawiam się czy szczepionkę 5w1 Pentaxim podawać razem z Prevenarem 13 w tym samym dniu?
  Czy lepiej zrobić odstęp pomiędzy tymi szczepionkami?
  A może wstrzymać się z Prevenarem 13 do ukończenia 7 mc?

  W ulotce jest tylko tyle napisane:
  Stosowanie innych szczepionek i leków: Ta szczepionka może być podana jednocześnie ze szczepionką przeciw odrze, śwince i różyczce lub ze szczepionką przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, ale w dwa różne miejsca ciała. Jeśli dziecko powinno otrzymać PENTAXIM jednocześnie z innymi, niż wyżej wymienione szczepionki, należy poprosić lekarza lub farmaceutę o dodatkowe informacje.

  Pozdrawiam
  Dziękuję z góry.
  Wierna Czytelniczka

  1. MamaPediatra pisze:

   Witam. Podobna sytuacja była u mojej najstarszej córki. Obniżone napięcie mięśniowe z powodu cytomegalii nabytej. Pentaxim można podać jednoczasowo, w tym samym dniu (nie wpływa to na pogorszenie odpowiedzi immunologicznej ani na zwiększenie częstości reakcji niepożądanych po szczepieniu). I taki postępowanie zwykle zalecam. Moje córki tak szczepiłam. Im później podamy prevenar tym dłuższy okres bez ochrony na pneumokoki. a prawda jest taka, że te pneumokoki są tym groźniejsze im młodsze jest dziecko.
   Tutaj jest informacja z ulotki prevenaru:
   „Prevenar 13 można podawać równocześnie z następującymi szczepionkami, zarówno
   monowalentnymi jak i skojarzonymi: szczepionką przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi
   acelularną lub pełnokomórkową, szczepionką przeciw Haemophilus influenzae typu b, inaktywowaną
   szczepionką przeciw polio, szczepionką przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, szczepionką
   przeciw meningokokom typu C, szczepionką przeciw odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej.
   W badaniach klinicznych wykazano, że odpowiedź immunologiczna i profil bezpieczeństwa
   podawanych szczepionek nie uległ zmianie.”
   pozdrawiam :)

  2. ~Klaudia pisze:

   Witam, dlaczego nie mozna podawac pentaximu po 2 r.ż.? Czy tyczy sie to rozpoczęcia szczepienia czy też np. Ostatniej dawki ? Moj syn w czerwcu w wieku 3 l i 2 mc dostał ostatnią dawke pentaximu, lekko napuchło mu miejsce na wkuciu, było zaczerwienione i twarde(taka czerwona twarda piłeczka), mowił ze bolało, smarowałam altacetem i do tygodnia zniknęło. Nikt mnie nie informował że w 3 r.ż. nie powinno sie już podawac tej szczepionki.

   1. MamaPediatra pisze:

    wynika to z rejestracji produktu. Nie był on po prostu badany przez producenta w grupie starszych dzieci.

 7. ~ANNA KICIA pisze:

  WITAM JESTEM MAMA 13 MIESIĘCZNEGO CHŁOPCA PO CZYTANIU TYCH RZECZY NA INTERNECIE NIE CICHŁAM SZCZEPIC SYNA ,ALE PO DŁUGIM ZASTANOWIENIU SIĘ CHCE GO SZCZEPIC WYSŁANO NAS DO PORADNI SPECJALISTYCZNEJ NA INDYWIDUALNY TOK SZCZEPIEŃ DOSTALIŚMY OD PANI DOCENT DWIE MOŻLIWOŚCI SZCZEPIEŃ JEDNA 1-WZW B I PO DWÓCH TYGODNIACH -3 DAWKI TETRAXIM W ODSTĘPACH 6-8 TYGODNI I 1 DAWKA HIB I PO 5 MIESIĄCACH TRZECIA DAWKA WZW B ALBO DROGI WARIANT DWIE DAWKI WZW W EVVAX B ODSTĘPIE 5 MIESIĘCY I PENTAXIM 3 DAWKI PENTAKIMU W ODSTĘPACH 6-8 TYGODNI . PEDIATRA NIE WIE CZYM ZASZCZEPIĆ PANIE PIELĘGNIARKI NIE CHCĄ PENTAXIMEM BO NIBY PŁATNA A TAMTA ZA DARMO I CZY ZDĄŻYMY . JA CHCE ZASZCZEPIĆ DZIECKO ABY BYŁO DOBRZE I NIE WIEM JAKĄ SZCZEPIONE WYBRAĆ KTÓRA JEST BEZPIECZNIEJSZA I DOBRA

  1. MamaPediatra pisze:

   WItam. Oba warianty są dobre i bezpieczne – tym bardziej, że zaproponowane przez poradnie szczepień. W tym drugim przypadku zaoszczędzicie jedną wizytę w przychodni i jedno ukłucie. Tylko z pentaximem musicie zdążyć przed 2 urodzinami – powinno się to udać jeśli nie będzie żadnych infekcji

 8. ~leszek pisze:

  Witam. Prosze o porade mianowicie corka w wieku 4 msc szczepiona dtp hip polio szczepionkami refundowanymi goraczka ogolne oslabienie trwajace kilka dni kolejne szczepienie bylo w 6 msc zmieniona byla szczepionka polio z IPV na POLIORIX goraczka 4 dni wymioty biegunka powiekszone wezly potyliczne na czwaty dzien corka trafila do szpitala z powodu napietego i uwypuklonego ciemiaczka na 5 dzien po szczepieniu pojawila sie wysypka pokazywala sie miejscowo. Wyniki moczu posiew moczu oraz morfologia wszystko ok procz podwyzszonego IgE. Szczepienie na rok mamy rowniez zalegle ale dr.pozwolila sie jeszcze z ta szczepionka wstrzymac. Chcielibysmy zaszczepic na 16-18 msc dtp hip polio ale po wczesniejszych przykrych doswiadczeniach ogarnia nas strach zeby sutuacja sie nie powtorzyla. Pielegniarka zaproponowal aby zaszczepic corke 5w1 czy zmiana szczepionki z refundowanej na szczepionke skojarzona w tym wieku i po wczesniejszych dawkach na NFZ to dobre rozwiazanie? Czy przyczyna mogla byc szczepionka DTP pelnokomorkowy ksztusiec?

  1. MamaPediatra pisze:

   zamiana na 5w1 jest jak najbardziej dopuszczalna. Objawy mogły być wywołane pełnokomórkowym krztuścem. Ale mogły tez być wywołane jakimś innym składnikiem szczepionki. Może uda Wam się skonsulltować sprawę w poradni szczepień? W mojej ocenie to 5w1 to na pewno lepsze rozwiązanie, ale czy idealne?

   1. ~Leszek pisze:

    A czy moge sie wstrzymac z ta szczepionka do czasu az corka skonczy 3 lata.? Na mmr mamy zgode aby zaszczepic po 3 r.z

    1. MamaPediatra pisze:

     po 3 roku życia nie można podawać ani 5w1 ani 6w1

   2. ~leszek pisze:

    Wlasnie czy bedzie to idealna decyzja.? A to wypukle ciemiaczko co moglo znaczyc?

    1. MamaPediatra pisze:

     wypukłe ciemiączko może występować w płaczu, wymiotach ale i przy zapaleniu opon.

 9. ~Agnieszka pisze:

  Witam. Szczepiłam córkę pentacimem 5w1. Niestety od 15 miesiąca często łapała infekcje. Teraz też tydzień przed urodzinami (kończy 24 miesiąc) i dwa dni przed szczepieniem dostała gorączki. Co teraz? Czy pentaxim można czymś zastąpić? Czy czekać do 6 r.ż.? Jakie jest najlepsze rozwiązanie dla dziecka?

  1. MamaPediatra pisze:

   pentaxim można zastąpić innym preparatem – do 3 roku życia nawet refundowanym z całokomórkowym krztuścem, ale też innym w składzie z DTPa.

 10. ~Agnieszka pisze:

  Witam

  Moja córka od nd do wt miała gorączkę między 38.5 a 39.2.
  Środa do 38.
  Czwartek zaplanowane szczepienie, a w sobote urodziny – kończy dwa lata.

  Żadnych innych objawów nie ma. Szczepionka pentaxim.
  Zaszczepić? Jeśli nie to co zamiast pentaximu?
  Pozdrawiam

  1. MamaPediatra pisze:

   wszystko zależy od stanu dziecka przed szczepieniem – decyduje badanie lekarskie. po 2 urodzinach pentaximu podać nie można.

 11. ~Natalia pisze:

  Ja mam pytanie, dlaczego pisze się tutaj że jeśli wystąpią niepożądane odczyny 4 dni po szczepieniu to nie mają z nim związku, skoro KAŻDE pogorszenie się stanu zdrowia do 30 dni po otrzymaniu szczepionki jest traktowane jako właśnie NOP?

  1. MamaPediatra pisze:

   jeśli dziecko tydzień po szczepieniu (po 5 urodzinach np) złamie nogę na nartach (jest to pogorszenie stanu zdrowia) to będzie to NOP? Zgłosić można wszystko – jak najbardziej, ale mechanizm działania szczepionek pozwala nam przypuszczać co ma związek przycznowy ze szczepieniem, a nie tylko czasowy.

   1. ~Weronika pisze:

    Do momentu tego komentarza miałam wrażenie,ze mam do czynienia z pediatra, która chce dobrze dla dzieci i jest jakims autorytetem. Każdy wie, że chodziło o KAŻDE pogorszenie stanu zdrowia związane ze szczepieniem. Jeśli utrata przytomności będzie mieć miejsce 6 dni po szczepieniu tzn ze to nie NIP? Skąd u pediatrow wiedzą z wakcynologii? Ze studiów czy od przedstawicieli farmaceutycznych?

    1. MamaPediatra pisze:

     po wykluczeniu innych przyczyn utraty przytomności – tak, można to uznać za NOP. Ale dość ryzykowne zwalać wszystko na szczepienia bez dokładnego zbadania pacjenta i zlecenia ewentualnych dodatkowych badań. A jeśli dzieje się coś dodatkowego? Skąd u Pani taka pewność, że nie? Ze studiów? Czy od zwolenników teorii spiskowych? Moja styczność z przedstawicielem firmy farmaceutycznej polecającym szczepienia była tak minimalna, że aż dostałam długopis (swoją drogą kiepski) i miała miejsce 2 razy w moim życiu. Za to przedstawicieli „syropów na odporność” mam aż nadto, a mimo to ich tych produktów nie polecam. Można by pomyśleć, że nie warto wrzucać wszystkich do jednego worka?

   2. ~Weronika pisze:

    W poście o wielkim spisku pisze Pani, że do NOP zaliczane są m.in.reakcje ogolnoustrojowe – gorączka oraz reakcje skórne, które występują …od 7-12 dni…nie bardzo rozumiem. Dlatego nie szczepie, bo jak sama Pani pisze tak i tu pewnie chodzi o pieniądze, jak wszędzie. Przymus szczepień nałożony na rodzica,zysk dla firm i lekarzy a odpowiedzialność za NOP? To jest Polska bez funduszy dla rodzin z NOPami. Jeśli do Pani można zgłosić NOP tylko do 4 dni to proszę pomyśleć o odpowiedzialności,jaka wzięła Pani na siebie jako lekarz.

    1. MamaPediatra pisze:

     Proszę Panią – we wspomnianym poście mowa o szczepionce odra-świnka-różyczka, gdzie rekcje niepożądane pojawiają się najczęściej między 5-10 dniem od szczepienia. Wynika to ze składu antygenowego szczepionki – wirusy mają swój okres wylęgania (podobnie jak przy chorobach zakaźnych). Przy pozostałych szczepionkach NOPy występują zwykle szybciej (jeszcze jednym wyjątkiem jest szczepionka przeciwko gruźlicy). I u mnie nie można zgłosić NOPu tylko do 4 dni. Można go zgłosić nawet po 6 tygodniach – na kolejnej wizycie szczepiennej, jeśli dotyczył poprzedniego szczepienia, można w przypadku BCG nawet po 3-4 miesiącach. Wzięłam na siebie ogromną odpowiedzialność jako lekarz. I nie tylko przy szczepieniach ale i przy infekcjach. Nawet przy banalnym katarze jestem odpowiedzialna za odpowiednie zbadania i leczenie mojego pacjenta. Stale się dokształcam i uczę (to proces który nie kończy się po 6 latach studiów) i na podstawie mojej wiedzy oceniam stan zdrowia małych pacjentów. Być może nie zrozumiała Pani moich wpisów, więc warto porozmawiać na temat szczpeień w gabinecie lekarskim. Z lekarzem do którego ma Pani zaufanie. Nie od razu udaje się na takiego trafić, ale warto szukać i pytać, tak by wszystko zrozumieć.

 12. ~Lewap pisze:

  Dzień dobry, proszę o poradę. Dziecko 7,5 miesiąca, szczepione w szpitalu po urodzeniu i dalej dwie dawki WZW -Hepavex.
  Innych szczepień brak. Po urodzeniu wzmożone napięcie mięśniowe, ok 5 miesiąca ustąpiło, ale dziecko nagle przestało gaworzyć, uciekało wzrokiem, zamyślało się. Obecnie objawów ww nie ma. Dziecko nie lubi się obracać, nie siedzi jeszcze, gaworzy, kontakt wzrokowy jest.
  Chcemy zaszcepić dziecko, zapewne otrzymamy indywidualny program szczepień. Nie wiem. Które, szczepionki są najbardziej czyste i , po których możemy spodziewać się barku odczynów poszczepiennych. Wstępnie myśleliśmy o Pentaxim, ale zauważyłam, że rodzice nie są zadowolenie z tej szczepionki. Zwracam się zatem z prośbą o poradę, którą szczepionkę wybrać. Kazdy pediatra zaleca co innego. Proszę o poradę, jak od lekarza i matki. Dziękuję.

  1. MamaPediatra pisze:

   A czy udało się coś ustalić? Skąd to napięcie? neurolog się wypowiedział?

   1. ~Lewap pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Neurolog zauważył napięcie mięśniowe, nie kierował do fizjoterapuety. Postanowiliśmy spotkać się z fizjoterapeutą, ćwiczyliśmy.

    1. MamaPediatra pisze:

     A jakies badania zostaly na tę okoliczność wykonane? Np w kierunku cytomegalii? Generalnie jeśli coś podpada ze strony neurologicznej to zaleca się szczepionki z bezkomórkową komponentą krztuśca, czyli DTPa (w chwili obecnej głównie wysoceskojarzone 5w1 lub 6w1 – ponoć miały się pojawić same DTPa ale nie wiem czy gdzieś już są). Najlepiej by jednak było aby neurolog się wypowiedział w tej kwestii.

     1. ~Lewap pisze:

      Dziękuję. Neurolog teraz pozwolił na szczepienia. Badań w kierunku cytomegalii nie zostały wykonane. Czy w skończonym 8 miesiącu możemy rozpocząć szczepienia? ( mamy tylko pierwsze szczepienia w szpitalu, potem żółtaczka-dwie dawki Hepavex, czy kolejną możemy podać inną, bardziej oczyszczoną niż Hepavex?).

     2. MamaPediatra pisze:

      składem wszystkie szczepionki przeciwko wzw typu b wypadają podobnie – nie zawierają tiomersalu.Jesli neurolog dał zielone światło to jak najbardziej

 13. ~Anna pisze:

  Córka 17 miesięcy dostała wczoraj szczepionkę DTP,polio i Hib(5w1)pentaxim.Od wczoraj co chwile płacze i mówi ze boli ja noga oraz lekko utyka.Czy to normalne, chodzi mi o to utykanie?

  1. MamaPediatra pisze:

   Jest to wpisane w działanie niepożądane szczepionki. Utyka najprawdopodobniej z powodu bólu w miejscu wkłucia. Urazu nie było? Jeśli ma Pani wątpliwości to można podejść do pediatry żeby nogę zobaczył, ale związek czasowy wskazuje tutaj raczej na NOP po szczepieniu. Możnapodawać paracetamol lub nurofen a na okolicę wkłucia zrobić okład z altacetu lub sody – jak to zrobić pisałam tutaj (klik).

 14. ~Natalia pisze:

  Witam, jestem mamą 2miesięcznego dziecka, w 5tyg życia zaobswrwowałam powiększony węzeł chłonny pachowy lewy powiększony po kilku badaniach i konsultacjach okazało się że jest to NOP po BCG. Mam zalecenie dalej kontynuować szczepienia w przychodni. Tam jednak odroczono mi szczepienia na 2tyg ze względu na wysypkę(podobno skaza białkowa, nie jem nabiału i wysypka się zmniejsza) zalecono mi szczepienia 6 w 1Hexacime. Sprawdzałam ze ta szczepionka jest od niedawna na rynku, czy jest bezpieczna. Spotkałam się z opinią kilku lekarzy(nie pediatrów niestety)że lepiej szczepić szczepionkami refundowanymi bo dają mniej powikłań. Proszę o radę na co się decydować.

  1. MamaPediatra pisze:

   polecam wpis: klik.

 15. ~Sylwia pisze:

  Witam. Jestem mamą 3 miesiecznego syna. Byliśmy na szczepieniu na DKTP-Hib-HepB i po 2 dniach od szczepienia syn dostał wysypki (pechezykowa taka) bez żadnych innych objawów. Bardzo się martwię czy wszystko będzie ok teraz tyle się czyta o tych wszystkich przypadkach poszczepiennych że można oszalec. W zeiazku z tym mam kilka pytań: Czy taka wysypka jest groźna? Jak zaszczepić następnym razem żeby nie zaszkodzić dziecku? Jak długo wysypka może się utrzymywać? Byliśmy u doktora ale stwierdził że poprostu często tak bywa po tym szczepieniu i ze wszystko zniknie L.

  1. MamaPediatra pisze:

   Witam. Może to być jakaś reakcja nadwrażliwości. Jeśli była o niewielkim nasileniu i nie było dodatkowych objawów to prawdopodobnie nie ma przeciwwskazań do dalszych szczepień. W ciągu kilku dni powinna zniknąć. Lekarz może skierować Was ewentualnie do alergologa.

 16. ~Tata pisze:

  Dzień dobry,
  mój synek ze względów powikłań (odklejające się łożysko) urodził się w ciężkiej zamartwicy okołoporodowej. Ze względu na konieczność specjalistycznego leczenia kalendarz szczepień uległ przesunięciu. Obecnie synek ma 2,5 roku. Ma być zaszczepiony DTPa. Z informacji z punktu szczepień wynika, że będzie szczepiony szczepionką Pentaxim. Z informacji, które udało mi się znaleźć Pentaxim jest przeznaczony dla dzieci do 2 roku życia. Czy zaszczepienie Pentaxim’em jest bezpiecznym rozwiązaniem? Czy bezpieczniejszy jest Infranix-DTPa – z ilości zarejestrowanych NOP-ów wynika, że ogólnie mniej powikłań jest po Pentaxim’ie? Co wybrać? Infranix, Pentaxim, czy może istnieje jakaś inna aletrnatywa?

  1. MamaPediatra pisze:

   Ale synek ma 2,5 roku czy 2,5 miesiąca?

 17. ~Aneta pisze:

  Witam,

  Nasze dziecko ma 4 miesiące. Pierwszą szczepionkę dostało 5w1 Infanrix. Niestety ta szczepionka jest teraz niedostępna, a my mamy termin kolejnego szczepienia. Czym w takim razie najlepiej zaszczepić?

  1. MamaPediatra pisze:

   albo 6w1 infanrix albo pentaxim – najlepiej zweryfikować jak jest z dostępnością (tak, by było zabezpieczenie TEGO SAMEGO preparatu na kolejne szczepienia, żeby już nie zmieniać).

 18. ~Marta pisze:

  Dzień dobry. Synek, 2 miesiące został zaszczepiony szczepionka DTP, miał 4 wklucia, z czego DTP było w rękę. Jest już ponad tydzień po szepieniu a u synka widać duże zgrubienie i zaczerwienienie. Proszę o informację czy zaleca się podanie kolejnej szczepionki DTPa? Oraz proszę o informację czy Pani zdaniem można tak małe dzieci kłuć w ręce? Bo słyszę sprzeczne informacje.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. MamaPediatra pisze:

   preferowane jest podanie szczepionki w udo do 18. miesiaca życia. Jeśli zachodzi konieczność podania szczepionki w ramię to wybiera się prawe, bo na lewym jest blizna po gruźlicy. Prosze podejśc do lekarza żeby ocenił jak to wygląda. Refudnowana DTPa raczej Wam nie przysługuje, ale możecie ją zakupić.

 19. ~Ela pisze:

  Dzień dobry. Pani doktor proszę o poradę. Synek ma 4 msc. Do tej pory szczepiony BCG i dwoma dawkami WZWB ( engerix). Codziennie myślę o dalszych szczepieniach. Chcę szczepić, ale mam uzasadnione obawy. U starszego syna po wszystkich dawkach 5w1 ( infranfix) występowały niepożądane reakcje. Pisk, płacz – praktycznie nie do opanowania, rzucanie się w nocy. Zaczęły się badania, wizyty u neurologów – jeden z nich powiedział mi później, że dziecko powinno mieć odroczone szczepienia. Ja wierzyłam lekarzom i szczepiłam zgodnie z kalendarzem, pomimo, że za każdym razem mówiłam, że synek źle reaguje. Pojawiło się podejrzenia o autyzm, wizyty w poradniach – na szczęście skończyło się na opóźnionym rozwoju mowy. Przy drugim dziecku chcę być dużo bardziej świadoma. Nasza Pani doktor skierowała nas do poradni szczepień – dużo spodziewałam się po tej wizycie. Niestety, nie dowiedziałam się nic poza tym , żeby nie szczepić sanepidowskimi, a jedynie 6w1 lub w ogóle – bo przecież mamy prawo. Pani chciała zaszczepić na pneumokoki – powiedziałam, że dziecko jest 10 dni po szczepieniu wzwb – wpisano w kartę ” rodzice nie wyrażają zgodę na szczepienie i tyle”. Zapytałam o szczepionkę Tetraxim – jak chcemy możemy szczepić. Chciałabym wprowadzać kolejne szczepienia pojedynczo. Niestety wobec braku dostępności szczepionki DTPa nie jest to możliwe. I zupełnie nie wiem co robić – szczepić Tetraxim czy jednak zdecydować się na Pentaxim. Czy spotkała sie Pani ze szczepieniem niemowlaków Tetraximem? Zna Pani tą szczepionkę? Wiem, że jest przeznaczona na uzupełnienie szczepień 5 latków. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

  1. MamaPediatra pisze:

   Witam. przykro mi, że wizyta w poradni szczepień tak się zakończyła :( Ja mam zdecydowanie mniejsze doświadczenie jeśli chodzi o tetraxim, bo po prostu szczepię głównie na NFZ lub szczepionkami wysoceskojarzonymi wybieranymi przez rodziców. Ale Tetraxim jest dopuszczalny do stosowania już po 2 miesiącu życia, również przy opóźnieniu w szczepieniach podstawowych. Więc wiekowo i wskazaniowo jak najbardziej możecie wybrać tę szczepionkę. Pod względem składu jest to szczepionka dobra. Zawiera mało aluminium (0,3mg) no i bezkomórkowy komponent krztuśca (pełnokomórkowy komponent ze szczepionki refundowanej obwiniany jest o dużą ilość NOPów). Myślę, że warto by było zacząć od tego tetraximu i po 2-3 tygodniach podać pneumokoki + Hib. Więcej o tetraximie przeczyta Pani tutaj: klik.

   1. ~Ela pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.W czwartek idziemy na szczepienie. Oby wszytko było dobrze. Pozdrawiam

    1. MamaPediatra pisze:

     powodzenia. pozdrawiam!

 20. ~MamaAga pisze:

  Witam, córka urodzona w lipcu 2011 roku nie otrzymała jeszcze dawki przypominającej przeciw blonicy, tężcowi i krztuścowi, bo często choruje i nie ma kiedy jej zaszczepić. Do tej pory otrzymała wszystkie szczepienia według kalendarza szczepień a szczepiona była Infranix Dtpa. Obecnie jest po anginie ropnej przebiegającej z gorączką do 40st. A szczepienie zaplanowane na wtorek, czyli 5 dni po antybiotykotetapi. I moje pytanie: czy nie jest to zbyt krótki okres po antybiotyku i czy wiekowo może otrzymać jeszcze Infranix? Z poważaniem

  1. MamaPediatra pisze:

   jeśli w badaniu będzie ok to moze być szczepiona. Ale w tym wieku infanrixu podac nie można. Zarejestrowany jest do 36 miesiąca życia

 21. ~Ewelina pisze:

  Kolejne podobne pytanie i kolejna prośba o pomoc. Przepraszam, ale mam mętlik w głowie. Córka miała napady częstoskurczu nadkomorowego po urodzeniu. Jest aktualnie na propranololu, wyrasta z dawki. Zostaliśmy skierowani do poradnii szczepień. Niebawem pierwsza wizyta z córka i pierwsze szczepienie. ( w szpitalu tylko wow b, na gruźlicę nie była zaszczepiona). Maz jest nosicielem wzw b. Mamy zamówione pentaxin 5w1 i prevenar 13. Szwagierka wlasnie mnie nastraszyli,ze szczepionki 5w 1 zostały wychowane ze zwgledu na duza ilość nop. Im więcej czytam, tym mocniej sie boje. Czym należałoby córkę zaszczepić najbezpieczniej?

  1. MamaPediatra pisze:

   szczepionki 5w1 nie zostały wycofane. Ale bywają okresowe braki, bo sanepid zabezpiecza je dla wcześniaków, które otrzymują 5w1 za darmo. Ilość NOP jest porównywalna z innymi preparatami (czy refundowanymi czy 6w1)

   1. ~Ewelina pisze:

    Bardzo dziękuję, że znalazła Pani czas i udzieliła mi odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×