braki szczepionkowe

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

To jedno z najczęstszych pytań, które mi zadajecie. Szczepiłam 5w1/6w1 i nie ma tej szczepionki. Co teraz?

Plusy i minusy szczepionek wysoceskojarzonych

Szczepionki 5w1 i 6w1 są coraz bardziej popularne. Mają one swoje plusy i minusy (więcej o wyborach pisałam tutaj: klik). Pamiętajcie, że wybór szczepionek ma by przemyślany przez Was – rodziców. To Wy musicie zadać sobie pytanie co jest dla Was najważniejsze. Na czym Wam najbardziej zależy. Nie sugerujcie się wyborem koleżanki czy kogoś z rodziny. Po prostu przemyślcie sprawę. Rozważcie plusy i minusy i porozmawiajcie o nich z Waszym lekarzem.

Tak. Każdy preparat ma swoje plusy i minusy. Jednym z minusów szczepionek wysoceskojarzonych jest niewątpliwie dostępność, a drugim.. rejestracja produktu.

Dostępność

Wybieracie 5w1 konkretnego producenta. Szczepicie tym preparatem pierwszą dawkę, drugą, trzecią. Szczepienia w pierwszym roku się kończą, a kiedy przychodzi moment dawki uzupełniającej (w drugim roku życia) to klops… Okazuje się, że preparat, którym szczepiliście wcześniej jest… niedostępny.

Krążą plotki, że to spisek. Krążą plotki, że firma wycofała trefne szczepionki, bo zawierały śmieci. Krążą plotki, że to specjalnie, żeby nakręcić sprzedaż innej firmy… To ja Wam powiem. Istnieją „grupy ryzyka”, dla których ministerstwo zabezpiecza szczepionki wysoceskojarzone. To grupy dzieci, na które dmuchamy i chuchamy. Podajemy im bezkomórkowe komponenty krztuśca, szczepimy na pneumokoki (również w czasach kiedy nie były jeszcze w obowiązkowym kalendarzu) i zalecamy wszystkie szczepienia jakie tylko są. Właśnie dlatego, że to dzieci z „grup ryzyka”. Między innymi wcześniaki. W związku z tym, że dla tych dzieci zabezpiecza się 5w1 to są ich okresowe braki dla zwykłego, szarego pacjenta.

Spytacie – ale czasami jest brak w Infanrix-IPV-Hib, a czasami nie ma Pentaximu – od czego to zależy? Od tego jaki producent zostanie przez ministerstwo wybrany (przypuszczam, że to opiera się na przetargu).

Zaraz napiszecie – ale to niesprawiedliwe. Dlaczego wcześniaki mają mieć lepiej niż moje dziecko? Nie wiem czy niesprawiedliwe. Spytajcie rodziców wcześniaków czy chcą się zamienić – oddać wcześniactwo, pochodzić z brzuchem kilka tygodni dłużej i oddać Wam te „zabezpieczone” dla grup ryzyka szczepionki… Pewnie, że idealnie by było gdyby wszyscy mieli 100% dostęp do wszystkiego. No ale tak nie jest. Dlatego warto się liczyć z tym, że przy 5w1 mogą być pewne braki w przyszłości (ale nie muszą). Poniżej opiszę co robić w tej sytuacji.

Rejestracja produktu

Jest to ograniczenie w przypadku szczepionek wysoceskojarzonych. Ograniczenie JASNO zaznaczone w CHPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego).

 • Infanrix IPV-Hib – do ukończenia 36. miesiąca życia
 • Infanrix hexa – do ukończenia 36. miesiąca życia
 • Pentaxim – do ukończenia 24. miesiąca życia
 • Haxacima – do  ukończenia 24. miesiąca życia

Niby te 12 miesięcy w obliczu istniejącego kalendarza szczepień nie robi większej różnicy, ale jak się okazuje nie każdy mieści się w tych klamerkach 16.-18. msc życia dla wykonania szczepienia uzupełniającego. Jeśli wybraliście już od pierwszej wizyty szczepiennej Pentaxim czy Hexacimę a z jakichkolwiek przyczyn szczepienie było odraczana to nie możecie ich podać jako dawki uzupełniającej.

Trzymaj się swojego wyboru

Trzymaj się swojego wyboru – to jedna z głównych zasad w przypadku szczepionek wysoceskojarzonych. Ale nie jest to reguła sztywna. Już tłumaczę. Powinno się kontynuować szczepienie taką 5w1 czy taką 6w1, którą się zaczęło. Czyli wybierasz pentaxim – jedziesz do końca pentaximem lub rezygnujesz na rzecz refundowanych. Albo – wybierasz Infanrix hexa i albo jedziesz do końca tym preparatem albo rezygnujesz na rzecz refundowanych. A jak nie ma już Pentaximu/Infarnixu? Do tej pory zalecano zaszczepić preparatem, który ma możliwie najbardziej zbliżony skład i jest dostępny. Ale najlepiej, żeby 3 pierwsze dawki (szczepienie podstawowe) był wykonane tym samym preparatem. Ale wymiana jednej 5w1 na inną 5w1 czy jednej 6w1 na inną 6w1 lub 5w1 na 6w1 powinna być ograniczona TYLKO do sytuacji, w których brak jest wybranego pierwotnie preparatu.

Teraz dochodzi jeszcze jedno zdanie z CHPL preparatu Hexacima. Jako pierwszy, ten producent podaje w charakterystyce produktu leczniczego, że możliwe jest podanie Haxacimy po jakimkolwiek innym 5w1 lub 6w1 – to znaczy 3 dawki w pierwszym roku życia dziecko otrzymało 5w1, a teraz jest brak – to można w drugim roku życia podać Hexacimę. Dzięki temu mamy alternatywę, którą dopuszcza sam producent (ale nadal – do końca 2. roku życia).

To tak z nowości, które pomogą odpowiedzieć na Wasze najczęstsze pytania. Pamiętajcie o tych wymienionych wyżej ograniczeniach preparatów wysoceskojrzonych (!).

 

NOWY CHPL Hexacima (klik)

2 przemyślenia na temat “braki szczepionkowe”

 1. ~Iwona pisze:

  Proszę mi powiedzieć, bo czytam i czytam a dalej to nie jest dla mnie jasne, czy moje blizniaczki wczesniaki z 34tyg dostaną bezplatna szczepionke 5w1?

  1. MamaPediatra pisze:

   tak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×