ciemienia tajemnice – przednie, tylne, trzecie? o głowie niemowlaka

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Czym jest ciemię?

„Miękkie dziury w głowie dziecka”, czyli ciemiączka. To niejako miejsce w którym spotykają się kości czaszki. Nie są to, jak niektórzy mawiają, „rozmiękłe kości”, a po prostu brak kości w tym miejscu.

Do czego służy ciemię?

Głowa noworodka i niemowlęcia nie może być miniaturą głowy dorosłego. Poród naturalny i przeciśnięcie gigantycznej głowy dziecka, przez niewielkich rozmiarów (nie oszukujmy się) kanał rodny jest możliwe dzięki temu, że głowa dziecka jest elastyczna. Niezarośnięte szwy czaszki (czyli brak sztywnego połączenia między kośćmi czaszki) i obecność ciemienia umożliwiają poród siłami natury, a ponadto są niezwykle ważne w prawidłowym wzrastaniu głowy dziecka. Dzięki takim luźnym połączeniom czaszka może sobie rosnąć, a tym samym rośnie i rozwija się mózg :)

 

Jak duże jest ciemię?

Ciemię przednie jest zwykle wielkości od 1 cm do 4 cm. Ma kształt rombu. Zdarzają się jednak zdrowe dzieci, które mają ciemię 4x5cm czy 0,5 x 0,5cm.

Ciemię tylne zwykle nie przekracza 1cm i jest trójkątne.

Tylko dwa?

Ciemię przednie i ciemię tylne to te struktury, które zna każda mama i które ocenia każdy pediatra. Jest też coś takiego jak ciemię trzecie (wzdłuż szwu strzałkowego), ale u donoszonych i zdrowych noworodków nie występuje.

Kiedy zarasta ciemię?

Ciemię tylne zarasta dość szybko. Zwykle między 6. tygodniem życiem a 4. miesiącem życia niemowlęcia.

Ciemię przednie zarasta do 10. – 18. miesiąca życia dziecka.

Szwy czaszkowe, które można wyczuć na przykład pomiędzy przednim i tylnym ciemieniem zamykają się do 2. roku życia, a zarastają dopiero w okolicach 5. urodzin.

Za szybko? Za późno?

Podane powyżej terminy zarośnięcia ciemiączek to dane książkowe. Nie są to sztywne normy i jedyne wyznaczniki tego, że dzieje się coś niedobrego.

Nigdy nie jest tak, że pediatra bada tylko ciemię, a nie mierzy głowy. Dlatego, że sama wielkość ciemienia nie oznacza od razu patologii.

Jeśli ciemię zamyka się przed 10 miesiącem życia. Musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Jak wygląda przyrost obwodu głowy i sama wielkość obwodu głowy? Czy szwy czaszkowe zarosły? Kiedy zarosło ciemię u starszego rodzeństwa i u rodziców dziecka? Jak wygląda rozwój dziecka? Czy badania laboratoryjne (wapń, magnez itp) są prawidłowe? Dopiero te wszystkie czynniki razem uwzględnione, uzupełnione o badania obrazowe (na przykład USG mózgowia) pozwalają nam na użycie sformułowania „przedwczesne zamknięcie się ciemienia”. Nie powinno być sytuacji, w której ciemię wielkości 0,5 x 0,5cm u kilkutygodniowego niemowlaka doprowadza do odstawienia witaminy D z jego diety.

Jeśli ciemię obecne jest u dziecka po skończonym 18 miesiącu życia, to również musimy wykonać niektóre badania laboratoryjne, dokładnie ocenić rozwój dziecka, zwrócić uwagę na ewentualne objawy towarzyszące. Może to być objaw krzywicy czy zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego, ale może też być objawem izolowanym, bez znaczenia, który zniknie w przeciągu kilku tygodni.

Podsumowując mój krótki elaborat ;) Wielkość ciemienia nie może być traktowana jako objaw izolowany, jedyny. Zwykle jednak dzieci, które w jakiś sposób nie pasują do idealnych standardów zarastania ciemienia, są dokładniej obserwowane przez pediatrów i mają wykonywane badania laboratoryjne czy obrazowe.

DSC_0192 (Kopiowanie)

 

Ciemię jest wróżbitą?

Ciemię prawdę Ci powie. Wygląd ciemienia przedniego mówi nam o tym co dzieje się we wnętrzu czaszki i daje informacje o możliwych chorobach dziecka. Zwykle jest miękkie i płaskie. U kilkutygodniowych niemowlaków daje się zauważyć jego niewielkie pulsowanie.

Kiedy ciemię staje się twarde, wypukłe, a dodatkowo dziecko inaczej się zachowuje, gorączkuje to natychmiast! zgłoś się do lekarza. Mogą to być objawy zapalenia opon mózgowo rdzeniowych. W takich sytuacjach zauważyć można również pulsowanie ciemienia. Nie jest to jednak regułą.

Kiedy ciemię zapada się, a dziecko jest podsypiające, mniej aktywne to może to świadczyć o odwodnieniu. Biegunka, wymioty, upalny dzień… Łatwo o odwodnienie. Przystaw dziecko do piersi lub podaj mu do picia butelkę. W razie wątpliwości udaj się z dzieckiem do pediatry.

 

Obserwujecie ciemiączka swoich dzieci?

18 przemyśleń na temat “ciemienia tajemnice – przednie, tylne, trzecie? o głowie niemowlaka”

 1. ~Ania pisze:

  A jeśli ciemie 7 miesięczniaka pulsuje to wszystko w normie?

  1. MamaPediatra pisze:

   Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, nie ma objawów infekcji to jest ok :) samo pulsowanie może być objawem wzrostu ciśnienia środczaszkowego, ale były by też inne niepokojące objawy

 2. ~Katarzyna O. pisze:

  Pamiętam, że na początku strasznie się bałam nawet dotknąć ciemiączko. Z czasem się z nimi oswoiłam. :)

 3. Bardzo ważne informacje. Obserwowanie ciemiączka może bowiem uchronić dziecko przed ważnymi i przykrymi konsekwencjami

 4. ~Olga pisze:

  U mojego synka ciemiączko było zamknięte w dniu narodzin i w wieku 1 miesiąca miał operację „stworzenia ciemiączka”, które pozwoli jego główce zdrowo rosnąc i się rozwijać. Teraz już 15 miesięczny człowieczek, świetnie się rozwija :D

  1. MamaPediatra pisze:

   bardzo pozytywna historia :)

   1. ~kasia pisze:

    Moja ma prawie 5 mcy przednie 0,5×0,5 a tylne jeszcze sie nie zroslo. poza tym dziecko sie pieknie rozwija. i co wowczas jakies badania? Lekarka kazala przyjsc za 2 maksymalnie 3 tygodnie do kontroli

    1. MamaPediatra pisze:

     obwody główki są prawidłowe? witaminę d Pani podaje? Nie wykonywałabym żadnych dodatkowych badań i zaleciła obserwację :)

 5. ~Agnieszka pisze:

  Witam!
  Jestem mama 6-tygodniowego Maluszka. W książeczce zdrowia mam zapis, ze jego ciemiączko ma 0,5-0,5. Dodam, ze ma „jajowata” patrząc na niego z boku jak leży na wznak głowę :) (mam nadzieje ze dobrze zobrazowalam). Inne mamy podpowiadają, ze to ciemiączko (przednie) jest za małe i taki kształt głowy mu zostanie. Czy mam sie czego obawiać?
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  1. MamaPediatra pisze:

   ciemiączko to jedno, a cała czaszka to co innego. Nawet przy małym ciemieniu cała główka jest jeszcze w taki sposób zbudowana, że jej kształt będzie się jeszcze zmieniał. Także bez obaw :) Proszę zgodnie z zaleceniami podawać witaminę D i się nie martwić :)

 6. ~Karolina pisze:

  Jaka kaszke manne najlepiej kupić? Może być taka zwykła błyskawiczna że sklepu Spożywczego?

  1. MamaPediatra pisze:

   generalnie unikałabym wszystkiego co błyskawiczne :) Kupic całkiem zwykłą:)

 7. ~Pawel pisze:

  Zasrastania?

  1. MamaPediatra pisze:

   dziękuję. poprawione :)

 8. ~Anna pisze:

  Moja córka ma 2 miesiące i zamknięte ciemiączko, głowa rośnie lecz strasznie martwię się czy wszystko bedzie rozwijało sie prawidłowo.Boję się robić tak małemu dziecku TK czy Rentgenu tak jak radziła specjalistka w szpitalu w Rotterdamie.

  1. MamaPediatra pisze:

   Należy mierzyć obwody głowy i kontrolować regularnie dziecko – minimum 1x w miesiącu u lekarza. Obserwować dziecko i jego rozwój.

 9. ~Aneta pisze:

  Mam 45 lat i oba ciemiaczka nadal nie zarosniete :-( nikt nie ma pojecia dlaczego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×