czytanie od (nie)medycznej strony

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Podobno dzieci, które dorastają w mieszkaniu wypełnionym książkami statystycznie częściej w przyszłości sięgają po książki. Mam nadzieję, że sprawdzi się to w naszym przypadku mimo coraz większej mody na e-booki i audiobooki.

Od medycznej strony patrząc czytanie książek jak wiadomo bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Wspomaga rozwój psychiczny, społeczny, intelektualny, emocjonalny. A jakie korzyści czerpie mama/tata z czytania dziecku?

Starsza córka miała swój czas zafascynowania telewizją dziecięcą. Wtedy też zaczęły się nocne wędrówki, problemy z zasypianiem, rozdrażnienie. Książeczki lubiła właściwie od zawsze, ale nasze czytanie było średnio regularne. W pewnym momencie postanowiliśmy to zmienić :)

Co dało mi czytanie dzieciom?

1. Długa i spokojna noc.

Zamiast bajki w telewizji – bajka w formie czytanej. Córka łatwiej od tego czasu zasypia i nie wędruje w nocy do łóżka rodziców.

2. Nowe słowa, mamy „R”

Dziecko przez codzienne czytanie poznaje nowe słowa i uczy się lepiej wymawiać te, które już zna. Starsza córka zdecydowanie poszerza zasób swój dzięki książkom. A do tego nie ma lepszego logopedy niż książka i mamie łatwiej dziecko zrozumieć :)

3. Spokój i kreatywność

Córka jest spokojniejsza, nie denerwują jej drobiazgi, które irytowały ją wcześniej, a jej zabawa nabrała nowego wymiaru – nowe pomysły w głowie i radośniejsza zabawa.

4. Radość

Nie ma nic fajniejszego niż widok dziecka pędzącego z uśmiechem na ustach do łóżka, gdzie odbyć ma się wieczorne czytanie :)

5. Bliskość

Czas czytania to czas dla dziecka. Uwielbiam moment gdy tuli się do mnie i słucha zapisanych na kartkach opowieści. Kiedy dzieci dorosną, będą już zbuntowanymi nastolatkami to na pewno będzie mi brakowało tej właśnie chwili.

6. Relaks

Czas czytania to czas kiedy mama może się położyć i wyciszyć. Nie wiem jak inne mamy, ale ja tego potrzebuję codziennie :)

o książkach

niemowlę też kocha książki

 

Młodsza córka też już wykazuje zainteresowanie książkami. Oczywiście najchętniej je (póki co) zjada. Ale są książeczki które i ona jest w stanie spokojnie wysłuchać. Polecam zwłaszcza te z najpopularniejszymi wierszami Brzechwy czy innych autorów. Mała ilość tekstu i ciekawe obrazki (dla kilku-miesięczniaków najlepiej czarno-białe) przyciągają nawet niemowlaki :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×