karmienie piersią a szczepienia, czy można?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Można :) Konkretne pytanie, konkretna odpowiedź :)

syringe-1884758_1280

Błonica-tężec-krztusiec

Jeśli mama dziecka nie zaszczepiła się w okresie ciąży, a od ostatniego szczepienia minęło ponad 10 lat to ZALECA się szczepienie – głównie po to by uchronić nowo-narodzone dziecko przed krztuścem (warto też skontrolować stan zaszczepienia pozostałych domowników i ewentualnie uzupełnić szczepienia).

 • General Recommendations on Immunization: Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) and the American Academy of Family Physicians (AAFP) MMWR, 2002; 51 (RR-2): 1–36.

 

Odra-świnka-różyczka

Czyli szczepienie, które jest w ciąży przeciwwskazane, a okresie karmienia piersią jest ZALECANE. Badania dowodzą, że większość „żywych” wirusów nie wydziela się do mleka kobiecego. Wyjątkiem jest wirus różyczki, który w rzadkich przypadkach do mleka może przechodzić, ale nie wpływa na noworodka, bo wirus owszem, jest żywy, ale atenuowany, czyli pozbawiony zjadliwości.

Tutaj ważna informacja dla mam, które otrzymały preparaty przeciwciał (profilaktyka konfliktu serologicznego) – jeśli nie byłyście szczepione przeciwko różyczce, lub macie niski poziom przeciwciał – to pomimo podania wyżej wymienionego preparatu możecie zaszczepić się zaraz po porodzie (nie musi być zachowany odstęp pomiędzy szczepieniem a immunoglobulinami))

 • Krogh V, Duffy LC, Wong D, Rosenband M, Riddlesberger KR, Ogra PL. Postpartum immunization with rubella virus vaccine and antibody response in breast-feeding infants. J Lab Clin Med 1989;113:695–9.
 • General Recommendations on Immunization: Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) and the American Academy of Family Physicians (AAFP) MMWR, 2002; 51 (RR-2): 1–36.
 • Andrew T. Kroger, Ciro V. Sumaya, Larry K. Pickering; Morbidity and Mortality Weekly Report, 2011; 60 (RR-02): 1–60

Ospa wietrzna

Szczepionka żywa, nie jest zalecana w ciąży (chociaż dotychczasowe badania dowodzą, że nie ma to negatywnego wpływu na płód), ale JEST ZALECANA w okresie karmienia piersią. Wirus nie wydziela się do mleka, nie wpływa na noworodka. Jeśli matka dziecka ospy nie przechodziła, nie miała z nią kontaktu (przeciwciała przeciwko wirusowi ospy – negatywne) to śmiało może się zaszczepić. Przypominam, że zwłaszcza w I i III trymestrze ciąży wysokie jest ryzyko zgonu kobiety – głównie z powodu powikłań oddechowych w przebiegu ospy. Dodatkowo dochodzą tutaj powikłania w postaci poronienia, wad wrodzonych płodu (embriopatia ospowa) itp

 • Prevention of Varicella: Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). MMWR, 1996; 45 (RR-11): 1–25.
 • Bohlke K, Galil K, Jackson LA, et al. Postpartum varicella vaccination: is the vaccine virus excreted in breast milk? Obstet Gynecol 2003;102:970 –7.
 • Dolbear GL, Moffat J, Falkner C, Wojtowycz M. A pilot study: is attenuated varicella virus present in breast milk after postpartum immunization? Obstet Gynecol 2003;101(Suppl):S47.

Pozostałe szczepienia

Grypa, pneumokoki, meningokoki, wzw typu B – można szczepić w okresie karmienia piersią.

Karmienie piersią, szczepienie mamy a szczepienie noworodka

Wszystkie trzy wyżej wymienione powinny iść ze sobą razem. Nie powinno się rezygnować z żadnej opcji jeśli jest wymagana czy zalecana. Karmienie piersią nie zwalnia ze szczepień noworodka. Szczepienie matki karmiącej nie zwalnia ze szczepień noworodka.

4 przemyślenia na temat “karmienie piersią a szczepienia, czy można?”

 1. ~magda pisze:

  wszędzie spotykałam się z informacją, że jako mama karmiąca nie powinnam się szczepić na ospę. Na stronie GIS też nie piszą, że wolno :( W dzieciństwie nie chorowałam. Będąc w pierwszej ciąży nie wiedziałam o tym. Teraz mając tę świadomość chciałabym się zaszczepić, ale ciągle „dokarmiam” mojego 2,5 latka.

  1. MamaPediatra pisze:

   Można się szczepić. klik i klik.

 2. ~Ola pisze:

  Karmię piersią i chciałabym zaszczepić się na grypę. W mojej przychodni mam wybór między 2 szczepionkami Influvac i vaxigrip tetra. Ta ostatnia z tego co mi powiedziano to nowa szczepionka. Czy ona również jest bezpieczna w przypadku karmienia piersią?

  1. MamaPediatra pisze:

   tak :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×