KRUP, czyli podgłośniowe zapalenie krtani

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Pamiętacie małą Minnie May Barry z „Ani z Zielonego Wzgórza”, która w trakcie nieobecności rodziców zachorowała na krup? Rudowłosa Ania uratowała jej wtedy życie, podając działający wykrztuśnie syrop z ipekakuany. Dzisiaj w przypadku takiej infekcji nie zaleca się leków działających wykrztuśnie mimo to zespół krupu nie należy do rzadkości. co go wywołuje? Jak pomóc dziecku?

Częstość występowania

Zespół krupu stanowi około 15% wszystkich infekcji układu oddechowego. W populacji dziecięcej rocznie stwierdza się od dwóch do sześciu przypadków na 100 000 dzieci. Choroba występuje sezonowo – większość przypadków rejestruje się późną jesienią oraz zimą. Choroba zwykle występuje między 6. miesiącem a 5. rokiem życia.

Przyczyna choroby

Zespół krupu to ostra choroba wirusowa krtani, tchawicy oraz oskrzeli. Wirus powoduje stan zapalny w obrębie błony śluzowej dróg oddechowych. W wyniku czego dochodzi do obrzęku i zwężenia światła dróg oddechowych. Konsekwencją działalności wirusa jest duszność

W zespole krupu generalnie dominują objawy ze strony krtani. W tak zwanej okolicy podgłośniowej u najmłodszych dzieci jest dość wąskie światło. Dlatego objawy zapalenia w tej okolicy są najbardziej wyrażone i „rzucają się w ucho”. Pamiętacie wpis o kaszlu u dziecka? (klik). Kaszel w krupiekrtaniowy to właśnie jeden ze szczególnych rodzajów kaszlu u małego pacjenta. Wchodzi dziecko do gabinetu czy na izbę przyjęć, zaczyna kaszleć i BACH! Mamy diagnozę :)

Chorobę, jak wspomniałam, wywołuje wirus. spośród najczęściej izolowanych przyczyn jest wirus paragrypy, grypy, adenowirus, rinowirus, wirus RS i metapneumowirus.

W czasach kiedy nie było jeszcze masowych szczepień, wśród przyczyn zespołu krupu wymieniało się również błonicę. Na szczęście, w chwili obecnej, jest to niezwykła rzadkość. Pojedyncze przypadki opisywane są w krajach dalekiego wschodu.

Objawy

Zwykle, w pierwszej kolejności pojawia się łagodna infekcja dróg oddechowych. Katar, sporadyczne pokasływanie i niezbyt wysoka gorączka (do 38 stopni). W dalszej kolejności występuje szczekający kaszel. „Na pewno ma chorą krtań” usłyszy młoda mama w reakcji na dość charakterystyczny kaszel dziecka. Rzeczywiście przypomina on szczekanie psa. Do tego pojawia się chrypka. W okresie kiedy dziecko płacze, jest niespokojne i pobudzone, to nasilają się objawy duszności. Dziecko, próbując złapać powietrze, wydaje z siebie odgłos przypominający świst, zakończony dochodzącym z głębi zaciąganiem i kaszlem. Objawy zwykle nasilają się w godzinach nocnych. 

Co może zrobić rodzic w domu?

Powiedzmy, że dziecko budzi się w nocy. Ma duszność (nie może złapać powietrza), kaszle jak pies i jego głos jest zachrypnięty. Prawdopodobnie ma podgłośniowe zapalenie krtani.

 • Weź dziecko na ręce, przytul je, uspokój. Jeśli będzie zdenerwowane to duszność jeszcze bardziej się nasili.
 • Owiń dziecko kołdrą – aż po samą szyję (zespół krupu zwykle występuje w okresie jesienno-zimowym), załóż na głowę czapkę i otwórz okno. Chłodne powietrze zmniejszy nieco nasilenie objawów.
 • Jeśli jest to pierwszy tego rodzaju epizod u Twojego dziecka to pewnie nie masz w domu żadnych leków. Przy dużej duszności i kaszlu, który nie chce ustać – udaj się do lekarza (do NOCHu lub do oddziału ratunkowego) celem uzyskania pomocy doraźnej.
 • Jeśli Twoje dziecko miało już kiedyś zapalenie krtani lub zapalenie oskrzeli z dusznością to pewnie znajdziesz w apteczce lek sterydowy do inhalacji (Nebbud lub Pulmicort). Wlej do inhalatora 1 mg leku bez rozcieńczania solą fizjologiczną (skontaktuj się z lekarzem w razie wątpliwości – ilość w ml zależy od rodzaju ampułek które posiadasz). 

inhalation-1944929_640

Badania dodatkowe

Nie jest konieczne wykonywanie. Rozpoznanie jest raczej dość oczywiste. 

Hospitalizacja?

Zwykle również nie jest konieczna. Większość przypadków udaje się opanować w NOCH lub na SOR (podaje się inhalacje z adrenaliny oraz lek sterydowy domięśniowo/dożylnie, dodatkowo w inhalacji). Zdarza się, że stan małego pacjenta się nie poprawia, albo poprawa nie jest spektakularna i wówczas może być konieczna dłuższa obserwacja na oddziale pediatrycznym.

Antybiotyk?

Nie jest konieczny. Choroba jest wirusowa.

Dalsze postępowanie

Po wizycie w NOCH/SOR/POZ zwykle przez kilka najbliższych dni konieczne będzie podawanie leków w domu (niekiedy sterydy w tabletkach, leki przeciwkaszlowe) i robienie inhalacji. Dodatkowo obowiązuje Was regularne wietrzenie mieszkania, utrzymywanie niższej temperatury w sypialni, nawilżanie powietrza, podawanie dużej ilości płynów do picia (herbata z miodem (po 1 rż.) i cytryną, woda itp.) i leczenie kataru (przede wszystkim poprzez dokładne oczyszczanie nosa). To podstawa leczenia i żaden syrop tego nie zastąpi.

8 przemyśleń na temat “KRUP, czyli podgłośniowe zapalenie krtani”

 1. ~Hanna pisze:

  Dobry wieczór, w zespole krupu można dać też deksametazon doustnie, tabletki dobrze się rozpuszczają i nie trzeba kłuć nawet najmniejszych dzieci. Pozdrawiam

  1. MamaPediatra pisze:

   Zgadza się, ale w leczeniu szpitalnym przy dużej duszności zwykle.konieczna jest jedna dawka domiesniowego sterydu. Wiele dzieci wymiotuje po doustnym encortonie (osobiście nie jdlam ale ponoć gorzki jest) :) pozdrawiam

   1. ~paulina pisze:

    Ależ nie tylko w leczeniu szpitalnym – można dać DOUSTNIE pabi-dexamethasone np. gdy Rodzice nie dysponują inhalatorem. W przeciwieństwie do Encortonu jest bezsmakowy

    1. MamaPediatra pisze:

     Zgadzam się, że do domu można zapisać co się chce – w szpitalu mamy do dyspozycji to co mamy w receptariuszu szpitalnym ;) Ale tak jak mówię jeśli dziecko trafia już do szpitala to znaczy, że duszność jest na tyle duża, że dostaje „na wejście” steryd domięśniowo.

 2. ~Ewelina pisze:

  Witam serdecznie, mój synek 16m dziś obudził się z głosem zmienionym,pieje jak kogut.
  Nie goraczkuje, nie ma kataru, nie kaszle. Ma apetyt, jest pogodny.
  Idą czworki, dziąsła bardzo spuchniete.
  Czy to spowodowane jest zebami czy zaczyna sie infekcja i udac sie do lekarza?
  Pierwszy raz tak ma.

  1. MamaPediatra pisze:

   udać się do lekarza, koniecznie

 3. ~Magdalena pisze:

  Witam moja 9 miesięczna córka przy rozpoznanym zapaleniu krtani dostała tabletki Pabi dexamethasone ale w dawce trzy dziennie czy to nie za dużo? Pozdrawiam

  1. MamaPediatra pisze:

   zalezy od wagi córki i dawki pojedynczej tabletki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×