mała ściągawka pediatryczna

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Dzisiaj wrzucam małą ściągawkę dla rodziców :)

 1. Nie podajemy leków przeciwgorączkowych przy gorączce do 38-38,5′C – CHYBA, ŻE dziecko ma w wywiadzie drgawki gorączkowe (lub rodzinną do nich predyspozycję) lub naprawdę źle się czuje przy tej podwyższonej temperaturze (jest marudne, apatyczne, drażliwe).
 2. Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – ZAWSZE podajemy w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Nie podajemy „na łyżeczki” (chyba, że jest łyżeczka dołączona do konkretnego produktu i używamy jej TYLKO do tego konkretnego produktu i TYLKO tej oryginalnej łyżeczki ŻADNEJ innej!), nie podajemy „na wiek” ani nie podajemy „jak koleżanka”, która ma dziecko tej samej wielkości ani tym bardziej nie podajemy „na oko”Ile podać paracetamolu dziecku? 15 mg/kg jednorazowo (maksymalnie 90 mg/kg/dobę) doustnie. Doodbytniczo podajemy 20 mg/kg jednorazowo. Zawsze przeliczamy dawkę biorąc pod uwagę wagę dziecka, a nie jego wiek!Ile podać ibuprofenu dziecku? 10 mg/kg (maksymalnie  30 mg/kg na dobę) to bardzo dobra dawka przeciwgorączkowa. W przypadku bólu można podać połowę tej dawki, gdyż zwykle jest wystarczająca.
 3. Nie podawaj ibuprofenu do 3 miesiąca życia!
 4. Zwróć uwagę na nazwy preparatów, żeby nie podawać tych samych (pod nazwą handlową zawsze jest nazwa substancji czynnej) np Ibum i Nurofen to TO SAMO!
 5. Nie dzielimy czopków z lekiem przeciwbólowym/przeciwgorączkowym
 6. Nie stosujemy IBUPROFENU przeciwgorączkowo w ospie i przy biegunce (nie każdy luźny stolec to biegunka – a ibuprofenu nie podajemy w odwodnieniu) – w tych sytuacjach podajemy PARACETAMOL.
 7. Po inhalacji ze sterydem (np przy zapaleniu krtani) ZAWSZE myjemy buzię dziecka, płuczemy jamę ustną (dzieci starsze) lub podajemy coś do picia (dzieci młodsze) i myjemy zęby. Tutaj też zwróćcie uwagę na nazwy (Nebbud i nebu-dose to nie jest to samo – ten pierwszy steryd ma ten drugi już nie)
 8. Nie stosujemy 3% soli hipertonicznej u każdego dziecka przy katarze – stosujemy sól fizjologiczną! (0,9%) Sól hipertoniczna – tylko z zalecenia lekarza. W tym miejscu chciałabym pozdrowić panią w aptece, która powiedziała jednej z mam, że soli fizjologicznej już się nie stosuje i teraz tylko 3% – oczywiście wprowadziła tę mamę w BŁĄD!
 9. Jeśli stosujecie krople do nosa z oksymetazoliną to nie dłużej jak 5 dni. Bardzo rzadko zdarza się, że laryngolog zaleca dłuższe ich stosowanie. Ale generalnie do 5 dni i koniec.
 10. Wymiotujące dziecko nie musi jeść. Wymiotujące dziecko musi pić. Ale płyny podawaj chłodne, powoli, łyżeczką. To jakie płyny podać to sprawa drugorzędna (oczywiście, że woda najlepiej). Najważniejsze by były chłodne i podawane małymi porcjami. Ciepłe i letnie płyny odruch wymiotny nasilają. A jak nawodnisz dziecko chłodniejszym płynem to odruch wymiotny będzie mniejszy.

6 przemyśleń na temat “mała ściągawka pediatryczna”

 1. Sporo ciekawych i bardzo przydatnych informacji.

 2. ~Przemyslaw pisze:

  dlaczego nedu-dose nalezy Pani zdaniem podawac tylko po zaleceniach lekarza? Czym grozi podanie tego leku od czasu do czasu gdy dziecko ma katar i kaszel?

  1. MamaPediatra pisze:

   nasileniem kaszlu na przykład.

 3. Super :) co do gorączki – powinno to być nagłaśniane, bo reklamy są, powiedziałabym nawet, skandaliczne ” ma gorączkę? tylko trochę podwyższona, gorączka to gorączka” a biznes się kręci…

 4. ~Krótkoszłapka pisze:

  A co jest lepsze przy bolesnym ząbkowaniu na noc – ibuprofen czy paracetamol?

  1. MamaPediatra pisze:

   ibuprofen ma tez dzialanie przeciwzapalne wiec bywa skuteczniejszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×