moje wybory szczepionkowe cz. 2 – meningokoki

Zapytacie czego najbardziej się boję?

 • Myszy (zwłaszcza w nogawce – moja trauma z dzieciństwa)
 • Jazdy windą bez towarzystwa
 • Choroby i śmierci moich bliskich
 • Meningokoków (kolejność moich „strachów” przypadkowa)

Oczywiście każdy z nas boi się o swoje zdrowie, o zdrowie swoich najbliższych. Są jednak choroby, które przerażają jednych bardziej innych mniej. Wiele osób boi się nowotworu (z drugiej strony nie jest to często strach na tyle duży, żeby np rzucić palenie). Niektórzy boją się ospy wietrznej (bo coraz więcej mówi się o powikłaniach). Wielu osobom sen z powiek spędzają zakażenia wywołane przez pneumokoki (bo są częste, ciężko się leczą i dają ciężkie powikłania). Inni jeszcze boją się choroby, którą sami ciężko w dzieciństwie przechodzili…

Ja bardzo boję się meningokoków. Rzadko patrzy się na dziecko umierające. Widziałam dzieci umierające na OIOMie z powodu wypadków komunikacyjnych, zadławienia, oparzenia. Widziałam dzieci umierające z powodu choroby nowotworowej i jej powikłań. I widziałam dzieci umierające z powodu inwazyjnej choroby meningokokowej. O samych meningokokach przeczytasz tutaj: klik.

Z tego powodu zdecydowałam się ochronić moje córki przed zakażeniem. 

meningo2

Jakie serotypy?

Jak wspomniałam we wpisie o meningokokach:

 • największe żniwo zbierają w grupie dzieci do końca 4 roku życia (ponad 75% wszystkich zakażeń)
 • w grupie dzieci do 5 roku życia dominują serotypy B i C

W 2015 roku u niemowląt było najwięcej zakażeń wywołanych przez wspomniane dwa serotypy. Ale w grupie niemowląt pojawiły się również 2 przypadki inwazyjnej choroby meningokokowej wywołanej przez serotyp W.  Być może wiąże się to z coraz częstszymi i coraz dalszymi podróżami.

Jedna szczepionka nie wystarczy

Patrząc na moje zestawienie porównujące szczepionki meningokokowe (klik), łatwo się domyślić, że jedna szczepionka nie stanowi zabezpieczenia dla niemowlęcia. Aby zabezpieczyć dziecko zarówno przeciwko serotypowi b jak i c, należy podać dwie różne szczepionki.

 

Jakie szczepionki wybrałam?

Nimenrix i Bexsero.

Nimenrix jeszcze do niedawna miał rejestrację powyżej 1 roku życia. I tak właśnie obie córki otrzymały tę szczepionkę – po 1 urodzinach. W chwili obecnej można nią zaszczepić już niemowlę. Zdecydowałam się na nią ze względu na 4 serotypy (zabezpieczenie również w razie ewentualnych podróży), stosunkowo dobrą cenę i dobrą opinię znajomych pediatrów. Ale bardzo dobre zdanie mam też o NeisVac. Dwie pozostałe szczepionki są chyba mniej popularne. Osobiście rzadko nimi szczepię dzieci.

Co do meningokoków B to nie ma tutaj wyboru. Jest jedna i tylko jedna opcja w postaci Bexsero. Tutaj był straszny problem z dostępnością szczepionek. Były przez chwilę, później zniknęły. Drugą córkę chciałam zaszczepić w pierwszym roku życia, ale nie miałam dostępu do szczepionki. Pojawiły się dopiero w połowie 2016 roku i kupiłam od razu 4 sztuki, które obie córki (wtedy 4,5-letnia i 2 letnia) otrzymały w odstępach 8 tygodni.

Czy polecam szczepienie?

Jak najbardziej. A nawet dwa (dwoma różnymi preparatami). Chociaż robię to z ciężkim sercem, bo jest to duży wydatek. O tym przeczytacie poniżej. I chociaż te zakażenia są naprawdę rzadkie – mimo to polecam.

Najlepiej zacząć od Bexsero, bo statystyka pokazuje, że to serotyp B atakuje już w pierwszym półroczu, życia.

Jaki jest problem ze szczepionkami przeciwko meningokokom?

Jako lekarz mam obowiązek powiedzieć o tym szczepieniu. Mam obowiązek poinformować o meningokokach, o konsekwencji takiego zakażenia. Mam też obowiązek poinformować o możliwości zaszczepienia dziecka (o samej szczepionce i jej powikłaniach również). Jako mama i jako człowiek jestem jednak szczerze skołowana. Co z tego, że poinformuję rodzica o szczepieniu, jak nawet pomimo najszczerszych chęci, nie będzie go stać na zakup szczepionki. Problemem jest właśnie cena. Ok, teraz jest trochę łatwiej, bo jest 500+ i jest to jednak jakaś pomoc finansowa dla tych, którzy otrzymują te pieniądze. No i w końcu refundowane są pneumokoki – dla mnie do tej pory absolutne minimum w szczepionkach zalecanych (klik, klik). Mimo wszystko wydatek jest spory.

Za Bexsero zapłaciłam ostatnio 350 zł (za 1 dawkę) – a z tego co pamiętam to jest to niższa cena niż ta ubiegłoroczna (kiedy kupowałam dla starszych córek).

Za Nimenrix zapłacicie ok 160-170 zł (za 1 dawkę), za NeisVac C ok 130 zł, za Menveo ok 200 – 230 zł, a za Meningitec ok 140 zł.

Ceny mogą mieć spore wahania w zależności od apteki/przychodni. Także warto podzwonić trochę po różnych aptekach i dowiedzieć się jak to wygląda.

Gdzie to wcisnąć w kalendarzu?

Wszystkie szczepionki przeciwko meningokokom można podawać razem ze szczepionkami z kalendarza (jednoczasowo, to znaczy na jednej wizycie), ale zawsze w inne miejsce. Ze względu na ilość wkłuć (których i tak jest dużo) rodzice często wolą to jednak rozdzielić. W przypadku szczepienia szczepionką Bexsero nieco częściej niż w przypadku NeisVac C, Nimenrix, Menveo występują odczyny w postaci gorączki, bólu w miejscu szczepienia. Dotyczy to zwłaszcza stosowania jednoczasowo z innymi szczepionkami. Dlatego w mojej opinii można to rozdzielić.

Jeśli masz dziecko starsze, po 1 roku życia to jest łatwiej. pomiędzy szczepieniem odra/świnka/różyczka a szczepieniem błonica/tężec/krztusiec + Hib +polio jest spora luka czasowa i można ją wykorzystać na szczepienie.

Ja w przypadku starszych córek, ze względu na brak szczepionki szczepiłam później, więc nie miałam tutaj problemu interakcji z tymi szczepieniami podstawowymi. U trzeciej córki zaczynam od Bexsero. Szczepienie obowiązkowe miała w 7 tygodniu życia, a szczepienie Bexsero ma za kilka dni (w 10 tygodniu życia) – 3 tygodnie od pierwszego szczepienia. Bexsero jest w naszym kraju zarejestrowane po 2 miesiącu życia, więc jeśli pierwsza wizyta jest o czasie to nie można na niej podać tej szczepionki. A wydaje mi się, że jeśli ktoś jest chętny by to rozdzielić to ten 2-3 tygodniowy odstęp jest bardzo dobry. Na początku lipca znowu czekają nas szczepienia obowiązkowe.

Nimenrix najprawdopodobniej podam na drugiej wizycie ze szczepionkami obowiązkowymi. Rozważam jeszcze podanie z II dawką Bexsero, ale zobaczę jak córka zareaguje na pierwszą.

W tym moim schemacie z jednej strony chciałabym uniknąć łącznego podania bexsero ze szczepieniami obowiązkowymi, a z drugiej szkoda mi trochę tej dodatkowej wizyty na szczepienie. Nie lubię chodzić do przychodni, bo to siedlisko zarazy (pracuję tam, więc wiem co mówię). Dlatego pamiętajcie, żeby na szczepienie nie przychodzić zbyt wcześnie. Jeśli jesteście wcześniej na miejscu, to pospacerujcie trochę w okolicach przychodni. Unikajcie innych dzieci i innych rodziców. Naprawdę łatwo złapać jakąś infekcję, nawet na „dzieciach zdrowych”.

6 przemyśleń na temat “moje wybory szczepionkowe cz. 2 – meningokoki”

 1. ~Justyna pisze:

  Podzielam ten lek przed meningokokami, szczepienie mamy 26 czerwca bexero. Również podajemy go oddzielnie i jesteśmy przygotowani na gorączkę i obrzęk. Planujemy tuż przed szczepieniem podać paracetamol. Martwi mnie, ze w mojej przychodni upierają się przy tym aby dziecko szczepić w ramię a nie w udo (w dalszym ciągu) Czy powinnam nalegac żeby jednk zaszczepione było w udo(dziecko 14 miesięcy)? Dobrze jest czytać opinie, zwłaszcza lekarza, ktory podziela nasz strach, bo ja meningokokow boję się wrecz opsesyjnie. I nie mogę patrzec kiedy ktoś całuje dzieci w usta, olizuje łyżeczkę, czy w jakikolwiek sposób pozwala na kontakt z wydzielina z nosa i gardła. Przez to jestem uważana przez rodzinę za tą przewrazliwiona delikatnie mówiąc. A mnie się wydaje, że po prostu jestem świadoma. Z wpasowaniem w kalendarz niby nie ma problemu, ale uciekają nam gdzieś pneumokoki, czy nic się nie stanie jeśli podamy dawkę przypominająca w 18 miesiącu razem z 6 w 1. I czy możemy podać razem jeszcze nimenrix? Dziękuję za mnóstwo cennych informacji. Pozdrawiam :-)

  1. MamaPediatra pisze:

   Do 18 msc zwykle podaje się szczepienia w przednioboczną część uda. Sporadycznie się zdarza, że podaje się w ramię, ale w przypadku bexsero myślę, że im większy mięsień tym lepiej i udo jest lepszym rozwiązaniem. U nas po wczorajszym podaniu w udo (córka 10 tygodni) jest lepiej niż po podaniu w ramię u starszych córek. Pneumokoki mogą być podane jednoczasowo z 6w1. Nimenrix też może być jednego dnia z tymi szczepionkami. Ja też jestem „ta przewrażliwiona” i to nie tylko w stosunku do własnych dzieci – także witam w klubie ;) pozdrawiam ciepło

 2. ~Karolina pisze:

  Moja córeczke zaszczepiłam jedynie bexsero, nie miałam pojęcia o Nimenrix. Córka ma teraz 28 miesięcy, czy teraz możemy podać jeszcze Nimenrix?

  1. MamaPediatra pisze:

   możecie :) jedna dawka :)

 3. ~Ewa pisze:

  Córka 5 miesięcy, szczepiona do tej pory Bexsero. Chciałabym zaszczepić na meningokoki C. Którą szczepionkę polecałyby Pani Doktor Nimenrix, Neisvac? Jesteśmy przed 3 obowiązkowym szczepieniem i nie wiem kiedy w kalendarzu były dobry moment na podanie tej szczepionki. Wiem że Neisvac można podać wcześniej, Nimenrix po roku ale jest lepszy. Mam mętlik w głowie i należę do tych mam które bardzo boją się meningokoków. Bardzo proszę o pomoc, pozdrawiam.

  1. MamaPediatra pisze:

   witam. nimenrix można podawać już u niemowląt. jest tutaj zmiana – od kilku miesięcy są już opublikowane badania, które były od jakiegoś czasu w opracowaniu (na temat bezpieczeństwa i skuteczności już u niemowląt) i jest zmiana ulotki preparatu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>