moje wybory szczepionkowe cz. 2 – meningokoki

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Zapytacie czego najbardziej się boję?

 • Myszy (zwłaszcza w nogawce – moja trauma z dzieciństwa)
 • Jazdy windą bez towarzystwa
 • Choroby i śmierci moich bliskich
 • Meningokoków (kolejność moich „strachów” przypadkowa)

Oczywiście każdy z nas boi się o swoje zdrowie, o zdrowie swoich najbliższych. Są jednak choroby, które przerażają jednych bardziej innych mniej. Wiele osób boi się nowotworu (z drugiej strony nie jest to często strach na tyle duży, żeby np rzucić palenie). Niektórzy boją się ospy wietrznej (bo coraz więcej mówi się o powikłaniach). Wielu osobom sen z powiek spędzają zakażenia wywołane przez pneumokoki (bo są częste, ciężko się leczą i dają ciężkie powikłania). Inni jeszcze boją się choroby, którą sami ciężko w dzieciństwie przechodzili…

Ja bardzo boję się meningokoków. Rzadko patrzy się na dziecko umierające. Widziałam dzieci umierające na OIOMie z powodu wypadków komunikacyjnych, zadławienia, oparzenia. Widziałam dzieci umierające z powodu choroby nowotworowej i jej powikłań. I widziałam dzieci umierające z powodu inwazyjnej choroby meningokokowej. O samych meningokokach przeczytasz tutaj: klik.

Z tego powodu zdecydowałam się ochronić moje córki przed zakażeniem. 

meningo2

Jakie serotypy?

Jak wspomniałam we wpisie o meningokokach:

 • największe żniwo zbierają w grupie dzieci do końca 4 roku życia (ponad 75% wszystkich zakażeń)
 • w grupie dzieci do 5 roku życia dominują serotypy B i C

W 2015 roku u niemowląt było najwięcej zakażeń wywołanych przez wspomniane dwa serotypy. Ale w grupie niemowląt pojawiły się również 2 przypadki inwazyjnej choroby meningokokowej wywołanej przez serotyp W.  Być może wiąże się to z coraz częstszymi i coraz dalszymi podróżami.

Jedna szczepionka nie wystarczy

Patrząc na moje zestawienie porównujące szczepionki meningokokowe (klik), łatwo się domyślić, że jedna szczepionka nie stanowi zabezpieczenia dla niemowlęcia. Aby zabezpieczyć dziecko zarówno przeciwko serotypowi b jak i c, należy podać dwie różne szczepionki.

 

Jakie szczepionki wybrałam?

Nimenrix i Bexsero.

Nimenrix jeszcze do niedawna miał rejestrację powyżej 1 roku życia. I tak właśnie obie córki otrzymały tę szczepionkę – po 1 urodzinach. W chwili obecnej można nią zaszczepić już niemowlę. Zdecydowałam się na nią ze względu na 4 serotypy (zabezpieczenie również w razie ewentualnych podróży), stosunkowo dobrą cenę i dobrą opinię znajomych pediatrów. Ale bardzo dobre zdanie mam też o NeisVac. Dwie pozostałe szczepionki są chyba mniej popularne. Osobiście rzadko nimi szczepię dzieci.

Co do meningokoków B to nie ma tutaj wyboru. Jest jedna i tylko jedna opcja w postaci Bexsero. Tutaj był straszny problem z dostępnością szczepionek. Były przez chwilę, później zniknęły. Drugą córkę chciałam zaszczepić w pierwszym roku życia, ale nie miałam dostępu do szczepionki. Pojawiły się dopiero w połowie 2016 roku i kupiłam od razu 4 sztuki, które obie córki (wtedy 4,5-letnia i 2 letnia) otrzymały w odstępach 8 tygodni.

Czy polecam szczepienie?

Jak najbardziej. A nawet dwa (dwoma różnymi preparatami). Chociaż robię to z ciężkim sercem, bo jest to duży wydatek. O tym przeczytacie poniżej. I chociaż te zakażenia są naprawdę rzadkie – mimo to polecam.

Najlepiej zacząć od Bexsero, bo statystyka pokazuje, że to serotyp B atakuje już w pierwszym półroczu, życia.

Jaki jest problem ze szczepionkami przeciwko meningokokom?

Jako lekarz mam obowiązek powiedzieć o tym szczepieniu. Mam obowiązek poinformować o meningokokach, o konsekwencji takiego zakażenia. Mam też obowiązek poinformować o możliwości zaszczepienia dziecka (o samej szczepionce i jej powikłaniach również). Jako mama i jako człowiek jestem jednak szczerze skołowana. Co z tego, że poinformuję rodzica o szczepieniu, jak nawet pomimo najszczerszych chęci, nie będzie go stać na zakup szczepionki. Problemem jest właśnie cena. Ok, teraz jest trochę łatwiej, bo jest 500+ i jest to jednak jakaś pomoc finansowa dla tych, którzy otrzymują te pieniądze. No i w końcu refundowane są pneumokoki – dla mnie do tej pory absolutne minimum w szczepionkach zalecanych (klik, klik). Mimo wszystko wydatek jest spory.

Za Bexsero zapłaciłam ostatnio 350 zł (za 1 dawkę) – a z tego co pamiętam to jest to niższa cena niż ta ubiegłoroczna (kiedy kupowałam dla starszych córek).

Za Nimenrix zapłacicie ok 160-170 zł (za 1 dawkę), za NeisVac C ok 130 zł, za Menveo ok 200 – 230 zł, a za Meningitec ok 140 zł.

Ceny mogą mieć spore wahania w zależności od apteki/przychodni. Także warto podzwonić trochę po różnych aptekach i dowiedzieć się jak to wygląda.

Gdzie to wcisnąć w kalendarzu?

Wszystkie szczepionki przeciwko meningokokom można podawać razem ze szczepionkami z kalendarza (jednoczasowo, to znaczy na jednej wizycie), ale zawsze w inne miejsce. Ze względu na ilość wkłuć (których i tak jest dużo) rodzice często wolą to jednak rozdzielić. W przypadku szczepienia szczepionką Bexsero nieco częściej niż w przypadku NeisVac C, Nimenrix, Menveo występują odczyny w postaci gorączki, bólu w miejscu szczepienia. Dotyczy to zwłaszcza stosowania jednoczasowo z innymi szczepionkami. Dlatego w mojej opinii można to rozdzielić.

Jeśli masz dziecko starsze, po 1 roku życia to jest łatwiej. pomiędzy szczepieniem odra/świnka/różyczka a szczepieniem błonica/tężec/krztusiec + Hib +polio jest spora luka czasowa i można ją wykorzystać na szczepienie.

Ja w przypadku starszych córek, ze względu na brak szczepionki szczepiłam później, więc nie miałam tutaj problemu interakcji z tymi szczepieniami podstawowymi. U trzeciej córki zaczynam od Bexsero. Szczepienie obowiązkowe miała w 7 tygodniu życia, a szczepienie Bexsero ma za kilka dni (w 10 tygodniu życia) – 3 tygodnie od pierwszego szczepienia. Bexsero jest w naszym kraju zarejestrowane po 2 miesiącu życia, więc jeśli pierwsza wizyta jest o czasie to nie można na niej podać tej szczepionki. A wydaje mi się, że jeśli ktoś jest chętny by to rozdzielić to ten 2-3 tygodniowy odstęp jest bardzo dobry. Na początku lipca znowu czekają nas szczepienia obowiązkowe.

Nimenrix najprawdopodobniej podam na drugiej wizycie ze szczepionkami obowiązkowymi. Rozważam jeszcze podanie z II dawką Bexsero, ale zobaczę jak córka zareaguje na pierwszą.

W tym moim schemacie z jednej strony chciałabym uniknąć łącznego podania bexsero ze szczepieniami obowiązkowymi, a z drugiej szkoda mi trochę tej dodatkowej wizyty na szczepienie. Nie lubię chodzić do przychodni, bo to siedlisko zarazy (pracuję tam, więc wiem co mówię). Dlatego pamiętajcie, żeby na szczepienie nie przychodzić zbyt wcześnie. Jeśli jesteście wcześniej na miejscu, to pospacerujcie trochę w okolicach przychodni. Unikajcie innych dzieci i innych rodziców. Naprawdę łatwo złapać jakąś infekcję, nawet na „dzieciach zdrowych”.

91 przemyśleń na temat “moje wybory szczepionkowe cz. 2 – meningokoki”

 1. ~Justyna pisze:

  Podzielam ten lek przed meningokokami, szczepienie mamy 26 czerwca bexero. Również podajemy go oddzielnie i jesteśmy przygotowani na gorączkę i obrzęk. Planujemy tuż przed szczepieniem podać paracetamol. Martwi mnie, ze w mojej przychodni upierają się przy tym aby dziecko szczepić w ramię a nie w udo (w dalszym ciągu) Czy powinnam nalegac żeby jednk zaszczepione było w udo(dziecko 14 miesięcy)? Dobrze jest czytać opinie, zwłaszcza lekarza, ktory podziela nasz strach, bo ja meningokokow boję się wrecz opsesyjnie. I nie mogę patrzec kiedy ktoś całuje dzieci w usta, olizuje łyżeczkę, czy w jakikolwiek sposób pozwala na kontakt z wydzielina z nosa i gardła. Przez to jestem uważana przez rodzinę za tą przewrazliwiona delikatnie mówiąc. A mnie się wydaje, że po prostu jestem świadoma. Z wpasowaniem w kalendarz niby nie ma problemu, ale uciekają nam gdzieś pneumokoki, czy nic się nie stanie jeśli podamy dawkę przypominająca w 18 miesiącu razem z 6 w 1. I czy możemy podać razem jeszcze nimenrix? Dziękuję za mnóstwo cennych informacji. Pozdrawiam :-)

  1. MamaPediatra pisze:

   Do 18 msc zwykle podaje się szczepienia w przednioboczną część uda. Sporadycznie się zdarza, że podaje się w ramię, ale w przypadku bexsero myślę, że im większy mięsień tym lepiej i udo jest lepszym rozwiązaniem. U nas po wczorajszym podaniu w udo (córka 10 tygodni) jest lepiej niż po podaniu w ramię u starszych córek. Pneumokoki mogą być podane jednoczasowo z 6w1. Nimenrix też może być jednego dnia z tymi szczepionkami. Ja też jestem „ta przewrażliwiona” i to nie tylko w stosunku do własnych dzieci – także witam w klubie ;) pozdrawiam ciepło

   1. ~Izek5 pisze:

    Pani Doktor! Mam pytanie o miejsce szczepienia. Mam 14 miesięcznego synka. W przychodni zwrócono mi uwagę na pytanie, gdzie dziecko dostanie zastrzyk, ze dzieci powyżej roku szczepi się w ramie, ponieważ ewentualne odczyny mogą ograniczać chodzenie. Do tej pory syn dostawał szczepienia w uda. Teraz czeka go szczepienie Nimenrix. Był szczepiony Menjugate w Irlandii. Pediatra po powrocie do Polski poleciła nam Nimenrix, ale boję się o skutki uboczne. Co robić, jeśli dziecko dostanie wysokiej temperatury lub będzie mieć obrzęk? Czy lepiej prosić o szczepienie w udo czy w ramie?

    1. MamaPediatra pisze:

     do 16-18 miesiąca zaleca się szczepienie w uda, bo jest tam większa masa mieśniowa. W ramię tylko u „wiekszych” dzieci i w przypadku duzej ilosci ukłuc (zeby nie podawac kilku w to samo udo)

 2. ~Karolina pisze:

  Moja córeczke zaszczepiłam jedynie bexsero, nie miałam pojęcia o Nimenrix. Córka ma teraz 28 miesięcy, czy teraz możemy podać jeszcze Nimenrix?

  1. MamaPediatra pisze:

   możecie :) jedna dawka :)

 3. ~Anna pisze:

  Czy szczepi Pani dzieci na ospę wietrzną? Córka skończyła 15 miesięcy, nie chodzi do żłobka tylko jest w domu czy zaszczepić teraz czy można poczekać aż pójdzie do przedszkola gdzie jest większe ryzyko zarażenia?

  1. MamaPediatra pisze:

   szczepię. akurat w przypadku ospy jest bardzo wysokie ryzyko zakażenia, bo jest to jedna z najbardziej zakaźnych chorób. po kontakcie jest 90% szans na zarażenie. przy pobycie w przedszkolu nie da się tego uniknąć. jeżeli córka nie ma zupełnie kontaktu z dziećmi (ani na placu zabaw, ani w poczekalniach czy na rodzinnych imprezach) to szansa jest oczywiście mniejsza. skoro i tak planuje pani zaszczepić to nie ma powodu by to odkładać. :)

 4. ~Ewa pisze:

  Córka 5 miesięcy, szczepiona do tej pory Bexsero. Chciałabym zaszczepić na meningokoki C. Którą szczepionkę polecałyby Pani Doktor Nimenrix, Neisvac? Jesteśmy przed 3 obowiązkowym szczepieniem i nie wiem kiedy w kalendarzu były dobry moment na podanie tej szczepionki. Wiem że Neisvac można podać wcześniej, Nimenrix po roku ale jest lepszy. Mam mętlik w głowie i należę do tych mam które bardzo boją się meningokoków. Bardzo proszę o pomoc, pozdrawiam.

  1. MamaPediatra pisze:

   witam. nimenrix można podawać już u niemowląt. jest tutaj zmiana – od kilku miesięcy są już opublikowane badania, które były od jakiegoś czasu w opracowaniu (na temat bezpieczeństwa i skuteczności już u niemowląt) i jest zmiana ulotki preparatu

   1. ~Ewa pisze:

    A czy badania te dotyczą również dzieci >12 tygodnia życia?( W przychodni dostałam informację że zmiana dotyczy dzieci 6-12 tż wyłącznie) Jaki jest wtedy schemat dawkowania tej szczepionki? W mojej przychodni odmówili mi podania Nimenrixu u dziecka 5 miesięcznego. Dostałam też informację że gdy zdecyduję się na Neisvac to Nimenrixu nie będę już mogła podać.
    Jak każda mama obawiam się NOPów. Czy po szczepionkach przeciwko meningokokom C zdążają się one równie często jak po Bexsero?

    1. MamaPediatra pisze:

     Tak. Na razie dotyczy dzieci do 12 tygodnia. Kontaktowałam się w tej sprawie z ekspertem, bo rejestracja jest dość dziwaczna. Badania powyżej 12 tygodnia życia są w opracowaniu. Ponoć to tylko kwestia czasu, ale na razie nie można rozpocząć szczepienia między 12 tygodniem a 12 miesiącem życia. Myślę, że w tej sytuacji NeisVac będzie rozwiązaniem.
     NOP może wystąpić po każdej szczepionce. Z moich osobistych doświadczeń – po bexsero jednak częściej, ale po tych szczepionkach przeciwko C również mogą się zdarzyć.

     1. ~Ewa pisze:

      Bardzo dziękuję za odpowiedź :-)

 5. ~Aneta pisze:

  Czy mozna podac na jednej wizycie Bexero, Nimenrix i Infanrix IPV+HIB dla 17 miesiecznego dziecka oraz Bexero i Varicella dla 4 letniego dziecka?

  1. MamaPediatra pisze:

   tak i tak

 6. ~JustynaB pisze:

  Stoję przed wyborem szczepienia na meningokoki. Syn 16 czerwca skończył 5 miesięcy, za chwilę będziemy się szczepić na ostatnią dawkę 6w1 i Ostatnia na rotawirusy po ostatnich szczepieniach wystąpiła 2 dniowa gorączka. Jaką i kiedy podać szczepionkę na meningokoki? Nie chciałabym łączyć teraz tych wszystkich szczepień. Pozdrawiam

  1. MamaPediatra pisze:

   najlepiej 4 tygodnie po tych kolejnych dawkach infanrix i rota :) najpierw bexsero najlepiej, później warto pomyśleć o nimenrix.

 7. ~Kasia pisze:

  Witam

  Córka 21 lipca skończy 6 miesięcy. Dzisiaj dostała szczepionkę NeisVac (doktor która nas prowadziła od początku stwierdziła, że tak będzie lepiej żeby córy nie kłóć zbyt wiele razy – obowiązkowe szczepienia były podawane osobno + rotawirus). W dniu dzisiejszym przyjęła nas w zastępstwie inna Pani doktor i powiedziała o drugiej szczepionce na meningokoki typ B, o której nie wspomniała ani położna ani lekarz prowadząca ( z obiema była rozmowa tylko o typie C). Kiedy powiedziałam, że nie miałam takich informacji, że są dwie uzyskałam odpowiedź, że ta na typ B jest dopiero od tego roku. Z Pani artykułu wynika, że to nie prawda :( i teraz mam mętlik w głowie… Czy szczepić dziecko na typ B? Czy ma to teraz sens? Będę wdzięczna za informację :)

  1. MamaPediatra pisze:

   w obiegu szczepionka Bexsero (na meningokoki b) znajduje się od 2013 roku, ale poźniej na chwilę zniknęła i de facto pojawiła się w hurtowaniach w czerwcu 2016 roku. Czy warto? Jeśli finanse pozwalają to warto – ale najlepiej na oddzielnej wizycie.

 8. ~Aldona pisze:

  Witam, mam niespełna 3 letnia córkę, szczepiłam ją na pneumokoki na meningokoki nie, we wrzęsniu idzie do przedszkola. Czy powinnam ja zaszczepić na meningokoki obie szczepionkaimi (Nimenrix i Bexero) czy tylko jedna (np. Nimenrix). Czy ma tutaj znaczenie wiek dziecka czy nie?

  1. MamaPediatra pisze:

   Wszystkie dzieci do 5 roku życia są w grupie ryzyka zakażeń meningokokowych. Jak najbardziej, dla pełnej ochrony powinno być zarówno Bexsero (dwie dawki w odstępie 8 tygodni) i Nimenrix – 1 dawka.

 9. ~Aldona pisze:

  Czy są jakieś wytyczne dotyczące stosowania szczepionek a ich datą ważności. Zakupiłam szczepionkę dla dziecka Bexsero w dwóch dawkach (termin przydatności do 31/10/17. Pierwsze szczepienie jutro, jeśli następne odbędzie się za 8 tygodni to wypadnie na 26/09/17. Czy nie ma przeciwwskazań żeby zaszczepić dziecko szczepionką, która jest ważna do końca października? Pochodzę z pomorza i niestety aktualnie w żadnej z aptek nie ma „świeższych” szczepionek.
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  1. MamaPediatra pisze:

   można zaszczepić nawet 30/10/2017. Ważne, że będzie się mieścić w terminie ważności.

 10. ~Joanna pisze:

  A ja przeżywam obecnie straszne dylematy, bo nie wiem co robić. Synek we wrześniu skończy 3 latka i idzie do przedszkola. Do żłobka nie chodził. Wszystkie szczepienia, które miał do tej pory przebył bez żadnych skutków ubocznych. Teraz zastanawiam się nad szczepionką na ospę i chyba zdecyduję się na nią jeszcze w sierpniu. Co do meningokoków mam właśnie dylemat Nimenrix czy Bexsero… Czym lepiej zaszczepić trzylatka? Co w pierwszej kolejności? Skutków ubocznych boję się bardzo, a słyszałam, że po Bexsero występują wysokie gorączki.

  1. MamaPediatra pisze:

   Jeśli podacie Bexsero oddzielnie to zmniejszacie ryzyko gorączki. Może wystąpić ból ramienia. najlepiej podać po szczepieniu lek przeciwbólowy/przeciwgorączkowy. Najbardziej optymalnie podać Nimenrix, po tygodniu lub dwóch Bexsero i powtórzyć to drugie po 8 tygodniach. O ospie napisałam właśnie nowy wpis: klik

 11. ~Justyna pisze:

  Proszę o opinię w kwestii przerwy pomiędzy szczepieniami. Synek szczepiony był bexsero 1raz w czerwcu 2016. Potem po 2 miesiącach NeisVac. Niestety nie zdążyliśmy podać 2 dawki bexsero bo poszedł do przedszkola i ciągle chorował. Teraz ma 3,5 roku. Czy powinniśmy podać ją teraz po tak długim czasie? Dodam że pierwszą dawkę źle znosił…

  1. MamaPediatra pisze:

   Witam. Dla pełnej ochrony konieczne jest podanie drugiej dawki tak szybko jak tylko będzie to mozliwe. Nie musicie powtarzać od nowa, ale drugą dawkę podać się powinno. Zaraz po szczepieniu może Pani podać lek przeciwbólowy/przeciwgorączkowy dla lepszej tolerancji.

 12. ~Agnieszka pisze:

  Witam, mam pytanie odnosnie Pentaximu, corka z racji przebytych infekcji w tym drog moczowych nie mogla byc zaszczepiona ostatnia dawka przed ukonczeniem 2r.z. W przychodni odmowiono nam wykonania szczepienia. Jednak zaszczepilismy ja na wizycie prywatnej u pediatry gdy miala 26mscy. Czy te dwa miesiace zwloki sa wg Pani dopuszczalne?

  1. MamaPediatra pisze:

   skoro została zaszczepiona to już została zaszczepiona. Nic się nie zrobi. Producent nie zaleca takiego postępowania, bo nie badał preparatu dla dzieci powyżej 24 miesiąca życia. Ale preparaty 5w1 innego producenta sa stosowane u starszych dzieci, więc ochrona poszczepienna powinna być prawidłowa. Niemniej nie powinno się szczepić poza rejestracją produktu.

 13. ~Iga pisze:

  Witam :) długo się zastanawiałam nad szczepieniem p/meningokom, a Pani live na Instagramie już na 100% mnie przekonał, że nie ma na co czekać. Chciałam zaszczepić syna już jak miał pół roku, ale w punkcie szczepień słyszałam,że to strasznie drogie i prawie nikt nie szczepi… Chcę zaszczepić na stereotyp b i c. Czy można obie te szczepionki podać jednego dnia czy trzeba zrobić przerwę między bexsero a nimenrix? W punkcie szczepień proponują tylko bexsero, więc na typ C muszę „wywalczyc” receptę :)

  1. MamaPediatra pisze:

   Witam. Cieszę się że LIVE się podobał :) I niestety to drogie :( a w jakim wieku jest synek? najlepiej podać bexsero na osobnej wizycie, żeby zmniejszyć ryzyko gorączki.

   1. ~Iga pisze:

    Franek skończył dzisiaj 15 miesięcy. W czwartek idziemy na pierwszą dawkę Bexsero :) Nimenrix zalecono nam po 2 tyg od Bexsero. Troszkę obawiam się temperatury po szczepieniu. Mimo, że jestem proszczepionkowa, za każdym razem się stresuje.

    1. MamaPediatra pisze:

     ja też!

 14. ~Weronika pisze:

  Witam! Mam pytanie jak postapilaby pani na moim miejscu. Mieszkam w Wielkiej Brytanii. Tu pneumaokoki rotawirusy i meningokoki sa w programie szczepień obowiązkowych i tak zaczyna sie od 8 tygodnia potem 12 i 16 kolejne szczepienia sa w 13 miesiącu. Mój syn dwa pierwsze szczepienia przeszedł bez powikłań. Przy 3 dawcę wieczorem zbladł był wiotki nie można było go ocucić skończyło sie na pogotowiu i transportu do szpitala w celu badań czy nie doszło so infekcji. Były to najgorsze godziny mojego życia. Na szczescie skończyło sie na strachu. Nie długo przypada kolejne szczepienie i strasznie boje sie z nim pójść. Nie wiem co robić

  1. MamaPediatra pisze:

   Witam Prawdopodobnie był to HHE, czyli incydent hipotoniczno-hiporeaktywny (przynajmniej tak wnioskuję z pani opisu). Więcej o tym pisałam tutaj: klik. A jakie konkretnie szczepienia dostał przy tej trzeciej wizycie? Bo zwykle wini się za HHE szczepionkę błonica-tężec-krztusiec, rzadziej wzw typu b. Chodzi mi o preparat? I czy to była trzecia dawka tego konkretnego preparatu? (nie znam dokładnie kalendarza w Wiellkiej Brytanii).

 15. ~Ula pisze:

  Dzień dobry! Chciałabym zaszczepić 2- letniego synka od meningokoków – Bexsero i Nimenrix oraz od ospy. Jakie odstępy powinnam zachować między pierwszymi dawkami tych szczepionek? Czy Bexsero i Nimenrix podać na jednej wizycie, czy odczekać między jednym a drugim preparatem ? a co z ospą? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  1. MamaPediatra pisze:

   można podac nawet na jednej wizycie, ale najbardziej optymalnie będzie chyba ospę podać razem z nimenrix. A bexsero na oddzielnej wizycie.

 16. ~Paulina pisze:

  Witam. Córka otrzymała NeisVac C wczoraj. Chciałam zaszczepić ją Bexsero za tydzień ale otrzymałam informację że dopiero za 4 tygodnie mozna najwcześniej. Czy to prawda? Dostała też 1 dawkę Varilrix, zastanawiam się czy drugiej dawki nie odpuścić skoro ochrona po 1 dawce i tak jest wysoka. Jak pani sądzi? Dziękuję za odpowiedz

  1. MamaPediatra pisze:

   Z medycznego punktu widzenia 4 tygodnie odstępu muszą być tylko między szczepionkami żywymi. Meningokoki się do nich nie zaliczają. Ale wiele przychodni nie chce szczepić częściej, bo ma po prostu taką zasadę (w przychodni w której szczepię córki również tę zasadę mają). wg definicji ewentualny niepożądany odczyn poszczepienny to każde pogorszenie stanu zdrowia w ciągu 4 tygodni od podania szczepionki – stąd dla własnego komfortu psychicznego niektórzy wolą odczekać właśnie te 4 tygodnie. Możecie oczywiście poprzestać na 1 dawce – chroni w wysokim stopniu, ale po dwóch dawkach macie 100% pewności że nawet jak jakaś ospa by miała być to na 100% nie będzie ciężkiego przebiegu. Bez drugiej dawki ta pewność jest o kilka % mniejsza.

 17. ~Beata pisze:

  Dzień dobry. Córka kończy za chwilę 12 miesięcy. Została do tej pory zaszczepiona dwiema dawkami NeisVac C i Bexsero. Lekarz nie poinformował nas o Nimenrixie i możliwości szerszej ochrony. Czy można wpleść Nimenrix w kalendarz szczepień i opuścić np. dawkę przypominającą NeisVacu? Moje drugie pytanie dotyczy szczepionek MMR-II i Varilrix. Czy można podać je podczas jednej wizyty? Dziękuję.

  1. MamaPediatra pisze:

   wg ekspertów można monowalentną szczepionkę neis-vac podać w dwóch dawkach, a jako przypominającą podać nimenrix. MMR i Varilix można podać na jednej wizycie (jeśli nie podacie na jednej to minimalny odstęp – 4 tygodnie).

 18. ~Karolina pisze:

  Córka -wiek 3 lata, wczoraj otrzymała pierwszą dawkę Bexsero. Po szczepieniu dostała paracetamol, bo skarżyła się na ból rączki. Na noc również dostała paracetamol. W środku nocy ( po 12 godzinach od podania szczepionki) obudziła się z płaszczem, że nie może się przekręcić na drugi bok, prosiła o syrop. narzekała na ból rączki i nóżek. Siedząc czekając na syrop, rozmawiałam z nią, była świadoma w pewnym momencie położyła się i straciła przytomność, zemdlała.. po chwili około minuty,odzyskała przytomność, była bardzo blada. Czy takie omdlenia mogą być reakcją poszczepienna? Druga dawka Bexsero za 8 tygodni, na koniec Nimenrix…

  1. MamaPediatra pisze:

   Witam. Czyli nie upadła bezwładnie (nie omdlała) tylko się położyła i straciła kontakt? Czy najpierw zbladła, omdlała (padła na poduszkę) i nie było kontaktu? Mogła to być reakcja na ból albo sama w sobie na szczepionkę. Związek czasowy jak najbardziej jest.

   1. ~karolina pisze:

    Ciężko powiedzieć. Obudziła mnie mówiąc: mamo, nie mogę przekręcić się na drugi bok. Mąż posadził ja na łóżku, skarżyła się na ból rąk i nóg. Prosiła o syrop. Po podaniu syropu ( paracetamol), położyła się i nagle przekręciła się na bok, w tym momencie zauważyliśmy, że zasłabła. Mąż szybko wziął córkę na ręce, była nieprzytomna, Zaczęliśmy delikatnie uderzać ręką po policzku, trwało to około minutę. Odzyskała przytomność, była bardzo blada ale wiedziała, że coś złego z nią się stało. Pytała skąd się wzięła w naszym łóżku. Za 8 tygodni powinniśmy podać drugą dawkę Bexsero, czy powinnam zdecydować się szczepić? czy już zrezygnować z tego szczepienia? pozdrawiam

    1. MamaPediatra pisze:

     Z pewnością była to jakaś reakcja na szczepienie, ale czy jest ona przeciwwskazaniem do jego kontynuacji – to w tym przypadku skonsultowałabym się z poradnią szczepień. Bezwzględne przeciwwskzazanie to nie jest. Bilans strat i korzyści rozważając chorobę meningokokową pewnie przemawia jednak za szczepieniem. Ale z drugiej strony po tej jednej dawca jakaś ochrona jest..

 19. ~Marzena pisze:

  Witam,
  Czy zaszczepić syna (w lipcu skończył 7 lat) na ospę i meningokoki typu B (Bexsero)? Córka skończyła 16 m-cy i właśnie zastanawiam się nad Bexsero dla niej.
  Dziękuję z góry za odpowiedź.

  1. MamaPediatra pisze:

   jak najbardziej zaszczepić

 20. ~Aleksandra pisze:

  Witam, córka ma aktualnie skończone 2 m-ce. Planuje zacząć szczepienia Bexsero od 6 m-ca żeby nie kumulowac ich z pozostałymi szczepieniami których do 6 m-ca jest sporo. A potem pojawia się „dziura”w kalendarzu szczepień więc można je tam wcisnąć. Nimenrix planuje po roku w jednej dawce. Moje wątpliwości wzbudził jednak artykuł gdzie przeczytałam ze meningokoki B atakują głównie w pierwszym półroczu życia dziecka. W związku z tym zastanawiam się jak duże jest ryzyko i czy te 3 m-ce do grudnia mogę spokojnie poczekać czy jednak robić bexsero już teraz. Dodam że córka nie ma kontaktu z innymi dziećmi, jedynie z rodzicami i najbliższa rodzina. Bardzo proszę o poradę, bo mam wątpliwości co zrobić i zastanawiam się jakie jest ryzyko ze przez te 3 m-ce gdy nie będzie zaszczepiona coś może się przyplątać. Jednocześnie byłoby to mniej dawek i mniej wkłuć.

  1. MamaPediatra pisze:

   ja podaje szczepionkę przeciwko meningokokom b już w pierwszym półroczu – wciskam pomiędzy szczpeienia obowiązkowe – 6w1 z pneumokokiem i po 4 tygodniach meningo, po kolejnych 4 tygodniach znowu 6w1 + pneumo itd

 21. ~Anna pisze:

  Witam,mam pytanie jak wygląda wysypka po szczepieniu Bexsero,u synka po 3 dniach od szczepienia w okolicy miejsca wkłucia na ramieniu 3 okrągłe dość spore czerwone kropki,jedna na brzuchu dwie na łydce (inne niż po komarze nie ma miejsca wkłucia,aczkolwiek wielkością podobne) i chciałam sie sptac pomiędzy jedną a drugą dawką szczepionki min okres 8 tygodni a jaki maxymalny?
  Pozdrawiam

  1. MamaPediatra pisze:

   nie ma maksymalnego odstępu

 22. ~Marzena pisze:

  Witam,
  Zastanawiam się nad szczepionką Bexsero dla 16 miesięcznej córki. Mam też synka (w lipcu skończył się 7 lat). Pediatra zaproponował żeby zaszczepić obydwoje. Nie wiem czy jest sens sczepić synka, może zaszczepię tylko córkę?

  1. MamaPediatra pisze:

   Największe ryzyko u dzieci jest do 5 roku życia. Ale starsze dzieci również mogą zachorować. Ja zaszczepiłam najstarszą córkę jak miała 4,5 roku. Na pani miejscu zaszczepiłabym oboje.

 23. ~Iga pisze:

  Dzień dobry:) dopiero zauważyłam odpowiedz od Pani Doktor:) synek dzisiaj kończy 15 miesięcy. W czwartek idziemy szczepić Bexsero:) w sierpniu przypaletalo się alergiczne zapalenie płuc i szczepienie się przesunęło. Troszkę obawiam się wysokiej gorączki. Franek często choruje i jestem przerwazliwiona;) paracetamol po szczepieniu lepiej podać w czopku czy syropie? A Nimenrix Doktor zalecił 2 tyg po Bexsero:)

  1. MamaPediatra pisze:

   Właściwie droga podania nie ma tutaj większego znaczenia. Trzeba tylko pamietać, że w czopku podajemy 20mg na kg, a doustnie 15 mg na kg masy ciała.

 24. ~Justyna pisze:

  Dzień dobry.
  Chciałabym zapytać o szczepienie meningokokami dziecka w wieku 33 miesięcy. Jakie szczepionki najlepsze i s jakich dawkach? Czy ma wpływ zaszczepienie dziecka starszego i jego kontakt z noworodkiem?

  1. MamaPediatra pisze:

   w tym wieku na menignokoki b – 2 dawki w odstepie 8 tygodni + na meningokoki C 1 dawka.Kontakt z noworodkiem po tych szczepieniach jest bezpieczny :)

 25. ~Malgorzata pisze:

  Dzień dobry synek ma 23 miesiące, chce go zaszczepic Bexero i Nimerix.Czy czekać z tym do ukończenia 2 roku życia, czy wtedy ilość dawek szczepionki się zmniejsza?

  1. MamaPediatra pisze:

   nimenrix – 1 dawka już teraz. Jak skończy 2 lata to bexsero 2 dawki w odstępie 8 tygodni. Lub nimenrix z bexsero już teraz, po 8 tygodniach druga dawka bexsero i po minimum roku – dawka przypominająca (czyli róznica jednej dawki)

 26. ~Agata pisze:

  Dzień dobry,
  A czy na pierwszej wizycie szczepiennej ( dziecko będzie mialo wówczas 7 tygodni) można jednocześnie podać nimenrix i rotarix z pentaximem i pneumokokami? I czy taka ilość szczepionek na raz będzie bezpieczna dla takiego malucha?

  1. MamaPediatra pisze:

   można. Ale można je również rozdzielić – np zrobić 2 tygodnie odstępu między rotarixem z pentaximem i pneumokokoami z nimenrixem. Wszystko zależy od państwa preferencji. Podanie ich na jednej wizycie zmniejsza ilość wizyt w przychodni, gdzie w sezonie infekcyjnym sporo jest chorych.

 27. ~Magdalena M. pisze:

  Witam, bardzo dziękuję za artykuły, które Pani piszę.
  Mam pytanie odnośnie szczepienia. Syn (15mcy) miał szczepienie Nimenrix tydzień temu. Czy po tygodniu mogę go zaszczepić Bexsero pierwszą dawką?
  Oprócz tego w przedszkolu u starszej córki (4 lata) panuje ospa wietrzna. Córka była przeciw niej szczepiona. Chciałabym też zaszczepic synka. Jaką mam kolejność zastosować? Teraz za dwa dni Bexsero pierwsza dawka i za tydzień wtedy na ospę wietrzną? Bo jak zrobię najpierw na ospę to muszę czekać z Bexsero 6tyg…
  Córka tydzień temu skończyła brać antybiotyk (brała Zinnat). Brała go tydzień czasu. Jaki jest odstęp czasu, jaki musi minąć zanim zaszczepię ją na Bexsero? Ona była szczepiona Nimenrix, a o Bexsero dowiedziałam sie dopiero w tym roku… Więc chciałabym ją zaszczepić. Ale własnie teraz jest po chorobie i zastanawiam się ile czasu musi minąć.
  Pozdrawiam!

  1. MamaPediatra pisze:

   pyt 1 – TAK
   pyt 2 – TAK – może być ospa wietrzna tydzień po Bexsero (do tego czasu niech unika przedszkola siostry).
   pyt 3 – nie ma konkretnego czasu ktory należy odczekać po chorobie/antybiotykoterapii, można szczepić od razu – ale zwykle około tygodnia po antybiotyku jest najbardziej optymalnie
   pozdrawiam :)

 28. ~Jagoda pisze:

  Witam Pani Doktor. W dniu dzisiejszym moja córka (ur. 10 sierpnia 2017) została zaszczepiona pierwszą dawką Bexsero. Kolejna dawka została przez pielęgniarkę zapisana na 20 grudnia. Czy nie jest to zbyt długi okres pomiedzy tymi dawkami? Nie mogę znaleźć nigdzie dokładnego nowego schematu podawania
  Pozdrawiam!

  1. MamaPediatra pisze:

   może tak być. Minimum 4 tygodni odstępu.

 29. ~Izabela pisze:

  Witam,

  Pani doktor dziękuję za wspaniały wpis o meningokokach! Również jestem przerażona na myśl o inwazyjnej chorobie meningokokowej dlatego chciałabym zaszczepić synka – mam jednak problem z logistycznym połączeniem szczepień, będę bardzo wdzięczna za radę!

  Syn ma skończone 15 tygodni, niedawno (17.10) był zaszczepiony II dawką 6w1, Prevenar i RotaTeq – oba szczepienia do tej pory zniósł bardzo dobrze. Chciałabym zaszczepić go Bexsero i Nimenrixem, ale zupełnie nie wiem gdzie je wcisnąć. Nasza pani pediatra sugeruje I dawkę dopiero po III szczepieniu podstawowym czyli po 6msc zycia. Do tego czasu będę jednak czekać jak na szpilkach w obawie czy nic się nie wydarzy :/

  Jak Pani doktor sądzi, czekac z Bexsero faktycznie do 6msc i podać wówczas dwie dawki, czy próbować jednak podać je wczesniej odczekawszy 4 tygodnie od obecnej II dawki podstawowych?

  Z góry serdecznie dziękuję,
  Pozdrawiam !

  1. MamaPediatra pisze:

   Witam. Ja tak robiłam u najmłodszej: szczepienie obowiązkowe i po 4 tygodniach meningokok B, po kolejnych 4 znowu obowiązkowe itd. Ja nie chciałam czekać. Stwierdziłam że finansowo ogarnę tę jedną dodatkową dawkę, a córka dobrze znosiła szczepienia podstawowe. Jak się okazało same meningokoki równiez. Jeśli chodzi o nimenrix to na razie jest zarejestrowany do 12 tygodnia albo dopiero po 12 miesiącu życia.

   1. ~Izabela pisze:

    Serdecznie dziękuję za odpowiedź!

    Finansowo też ogarniemy, spokój i zdrowie dziecka najważniejsze. Zwłaszcza, że Mały zniósł dobrze szczepienia podstawowe.
    Jedyne co mnie zastanawia w takim razie to czy czekać 4 tygodnie (do 14 listopada) od II dawki 6w1, pneumo, rota czy jednak mniej, bo w takiej sytuacji wypadnie nam blisko siebie Bexsero II dawka – 12 grudnia i III dawka 6w1, pneumo, rota – 19 grudnia (czyli tylko tydzień przerwy). Czy tak w ogóle może być? Czy nasz pediatra może nie wyrazić zgody na takie „combo”?
    Może warto wówczas po prostu przesunąć o tydzień lub dwa III dawkę szczepień podstawowych ?
    Czy może zacząć wcześniej teraz nie czekając tych 4 tygodni o II dawki podstawowych?
    Nie wiem jak to ugryźć i zaproponować naszemu pediatrze, który niestety nie ma przekonania do meningokokow przed 6 msc.

    Będę ogromnie wdzięczna za radę!
    Pozdrawiam,
    Iza

    1. MamaPediatra pisze:

     Możecie wcześniej niz te 4 tygodnie. Wiele zależy od pediatry także ciężko mi powiedzieć. Moja pediatra lubi te 4 tygodnie odstepu chociaz doskonale wie, że zalecenia są inne.

 30. ~asia pisze:

  Witam Pani doktor, jutro zamierzam zaszczepić swoje dzieci (3,5 i 5 lat) 1 dawką Boxero (w maju szczepiłam Nimenrixem).Oczywiście jestem bardzo zestresowana całym szczepieniem i czytam od paru dni sporo o tej szczepionce.
  W artykule na MP znalazłam informację, że w Stanach ta szczepionka jest zarejestrowana od 11 roku życia, czy to prawda? Drugie moje pytanie czy szczepionka zabezpiecza na całe życie? Z góry bardzo dziękuje, czytam wszystkie Panie wpisy ale mogłam przeoczyć te informację.

  1. MamaPediatra pisze:

   Witam. W Stanach jest inna epidemiologia. Serotyp B występuje głównie u młodzieży. U młodszych dzieci w USA najczęstsze są serotypy zawarte włąśnie w nimenrixie. U nas epidemiologia wygląda inaczej. Najczęstsze u dzieci do 2 roku życia są B, a do 5 roku B i C. Co do czasu działania szczepionki – odka są na rynku to prowadzone są badania skuteczności i długości utrzymywania się odporności. Na razie nie zaleca się doszczepiania (klik)

 31. ~Sylwia pisze:

  Dzień dobry
  Córka 4,5 roku zaszczepiona na wszystko prócz meningokoków.Jutro szczepienie na menigokoki c czy szczepić na b? Czy po szczepieniu może pójść do przedszkola? Pozdrawiam

  1. MamaPediatra pisze:

   Ja bym zaszczepiła również na B. Może iśc do przedszkola – ale przez pierwsze 2 dni trzeba obserwować w kierunku ewentualnych działań niepożądanych (może sie na przykłąd pojawić wyższa temperatura)

 32. ~ola pisze:

  Dzień dobry,

  Mój synek ma teraz 4 miesiące. Chciałabym zaszczepić go Baxsero (zacząć gdy skończy pół roku) i Nimenrixem po pierwszych urodzinach. Zastanawiam się nad zaszczepieniem go NeisVac-C teraz, żeby nie drżeć na myśl o menigokokach C zanim skończy roczek. W związku z tym mam 3 pytania:
  1. Czy po podaniu NeisVac-C teraz będzie możliwe podanie Nimenrixu w przyszłości?
  2. Czy po podaniu Nimenrixu będzie konieczne podanie dawki przypominającej NeisVac-C?
  3. Czy NeisVac-C można podać z drugą dawką Rotarixu (pierwszą zniósł bardzo dobrze)?

  1. MamaPediatra pisze:

   dopuszcza się podanie dwóch dawek neisvacC po 6 msc życia, w odstępie 8 tygodni i w 2 roku życia podanie przypominającej dawki w postaci nimenrix. można podać z rotarixem :)

 33. ~Klaudia pisze:

  Witam, córka ma 20 miesięcy i zaległe szczepienie 6w1 i pneumokoki. Jak długo odczekać po tym szczepieniu przed podaniem Nimenrixu (bo rozumiem, że najlepiej od tego zacząć a potem Bexsero). Zastanawiam się też nad szczepionką na ospę. Pozdrawiam

  1. MamaPediatra pisze:

   pomiędzy szczepionkami inaktywowanymi nie ma konieczności czasowego odwlekania szczepień. MOżna je podać nawet dzien po dniu. Jeśli chodzi o ewentualne NOPy to najlepiej odczekać tydzień czy dwa. Bexsero powinno być pierwsze lub jednoczasowo z nimenrix. Ospę można podać z jedną ze szczepionek przeciwko meningokokom i po 3 miesiącach drugą dawkę

 34. ~Monikaaa pisze:

  Czy szczepienie Nimenrix można podać razem z tym na ospę? Czy jednak lepiej oddzielnie? I czy można podac te szczepienia gdy synek ledwo co wychodzi z infekcji? Ma 14mcy i zaczęliśmy przygode ze żłobkiem, więc obecnie 2gi raz chory, ale już drugi tydzień więc raczej tylko pozostałość kaszlu i kataru.. Wiem że decyzja należy do mnie i pediatry naszego, ale ciekawa jestem Pani podejścia do sprawy..Bo artykuły sa bardzo cenne. Dzięki temu wiem, że Bexsero lepiej oddzielnie. Ale ospa? i Nimenrix? pozdrawiam

  1. MamaPediatra pisze:

   Można podać na jednej wizycie. Co do infekcji to wszystko zależy od tego jak dziecko się czuje i jak to wygląda w badaniu. Z teoretycznego punktu widzenia nie ma konieczności zachowania jakiegoś konkretnego odstępu po infekcji. Z praktycznego chciałabym, żeby dziecko do szczepienia przeciwko ospie wyglądało dobrze w badaniu fizykalnym. Trochę kataru może być. Ryzyko, że jako dziekco żłobkowe „złapie” ospę jest bardzo duże, dlatego zbyt długie zwlekanie nie ma tu sensu, bo jak zachoruje na ospe przy tych resztkach kaszlu czy kataru to będzie zdecydowanie gorzej.

 35. ~Ania pisze:

  Witam, czy szczepionki Nimenrix i Bexsero to szczepionki „martwe” czy „żywe”? Jakie mogą być najpoważniejsze NOP-y po ich podaniu?

  1. MamaPediatra pisze:

   oba wymienione preparaty są zabite. CO do działań niepożądanych najlepiej przejrzeć ulotki obu preparatów. Tam sa wszystkie możliwe działania niepożądane i częstosć ich występowania. Co do „powagi” to ciężko mi ocenić, co panią, jako mamę najbardziej by zaniepokoiło. Gorączka, drażliwość i odczyny miejscowe zdarzają się często. Wysypki już rzadziej. Ale oba preparaty są nowoczesne i mają wysoki profil bezpieczeństwa.

 36. ~klaudia pisze:

  Witam, córka ma 20 miesięcy i zaległe szczepienie 6w1 i pneumokoki. Jak długo odczekać po tym szczepieniu przed podaniem Nimenrixu (bo rozumiem, że najlepiej od tego zacząć a potem Bexsero). Zastanawiam się też nad szczepionką na ospę, kiedy ją podać? Pozdrawiam

  1. MamaPediatra pisze:

   możecie na jednej wizycie 6w1, pneumokoki i nimenrix, po np 3 tygodniach – bexsero + ospa (Która jest dość dobrze tolerowaną szczepionką)

 37. ~Emilia pisze:

  Dzień dobry Pani Doktor. Mamy z mężem dylemat związany z wyborem szczepionki. Nasza córka skończyła 7 tygodni, jesteśmy po obowiązkowych szczepieniach 6 w 1 oraz pneumokokach.
  Zdecydowaliśmy zaszczepić dziecko na meningokoki jednak pytanie: czy na B czy na C, czy oba?
  Czy najpierw 3 dawki Bexsero ( 2-5 m ż) a później np. Nimenrixem , czy na odwrót. Jaką decyzję najlepiej podjąć.
  Zaznaczę, że jestem mamą dość przewrażliwioną i boję się wszystkich niepożądanych odczynów poszczepiennych.

  1. MamaPediatra pisze:

   Ja zaszczepilam najmłodszą najpierw na b. Zaraz jak skończy rok otrzyma na C.

 38. ~Anna pisze:

  Pani Doktor,czy z Pani doświadczenia wynika,że najmłodsze dzieci znoszą Bexsero szczególnie ciężko?Chciałam szczepić tym preparatem 2 miesięczną córkę,ale lekarz stwierdził,że tak małych dzieci się na men b raczej nie szczepi i nie wie,jak niemowlę to zniesie.Mam mętlik w głowie,bo mrningokoków boję się jak ognia.Pozdrawiam serdecznie!

  1. MamaPediatra pisze:

   Szczerze mówiąc nie zauważyłam takiej korelacji. Patrząc po moich corkach – dwie starsze miały silny ból w miejscu wklucia, wymagający środków przeciwbólowych, a najmłodsza, szczepiona w 10 tygodniu życia – zero objawów. Niepokój czy gorączka może sie zdazyc w każdym wieku. Nie ma takiej zależności ze niemowlak zniesie to gorzej.

 39. ~Kinga pisze:

  Dzień dobry Pani Doktor, wczoraj mój 10 tygodniowy synek dostał pierwszą dawkę Bexero. Chciałabym go szczepić również Nimenrixem. Pediatra w przychodni poinformował mnie, że mogę zaszczepić dopiero jak synek skończy roczek, na Pani blogu znalazłam infornację, że można szczepić już niemowlęta. Jaki jest schemat szczepienia dzieci poniżej pierwszego roku życia Nimenrixem? Drugie pytanie dotyczy starszej córki, 11 lat. Czy w tym wieku warto szczepić przeciwko meningokokom? Chciałabym zaszczepić zarówno Bexero jak i Nimenrixem. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. MamaPediatra pisze:

   tak. jeżeli do 12 tygodnia poda się pierwszą dawkę to można szczepić nimenrixem niemowlaki. ta rejestracja produkty pojawiła się na początku tego roku. Jeśli chodzi o starsza córkę to uważam że warto. W grupie ryzyka jest też młodzież. Głownie ta z internatów czy akademików, ale nigdy nie wiadomo czy dziecko nie wybierze się na jakieś kolonie na przykład

 40. ~Ania pisze:

  Witam. Podobno nimenrix należy podać jak najszybciej po ulończenii 6 tyg życis lub dopiero po 1 rż. Czy 8 tyg + 3 dni to nie za późno na pierwszą dawkę? Z góry dziękuję xa odpowiedź. Pozdrawiam.

  1. MamaPediatra pisze:

   jest czas do 12 tygodnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×