NOPy cz.2 – nieutulony płacz po szczepieniu

Obserwacje dzieci doświadczających epizodu nieutulonego płaczu po szczepieniu nie wykazały długotrwałych następstw. Niemniej ten NOP jest bardzo nieprzyjemny, bo kto raz usłyszy ten płacz to zapamięta go na zawsze.

Charakterystyka

Zaszczepieniu dziecka zwykle towarzyszy płacz. W trakcie podawania szczepionki dziecko płacze, ale dość szybko udaje je się uspokoić. Zakończenie szczepienia, ubranie, wyjście do poczekalni i płacz się kończy (trwa zwykle kilka minut). Niekiedy pomocne może być zaoferowanie dziecku mleka, przytulenie do piersi. I co dalej? Po 2 do 8 godzinach od opuszczenia przychodni dziecko zaczyna ponownie płakać i nie udaje się go uspokoić (nie jest możliwe utulenie niemowlęcia). Płacz trwa minimum 3 godziny i rodzice często mówią „nie słyszałam jeszcze żeby tak płakał” i określają krzyk jako „mózgowy”(wysokie tony, piskliwy).

baby-408262_1280

Po jakiej szczepionce?

Szczepienie DTP (błonica-tężec-krztusiec) odpowiedzialne jest za ten NOP. Przewagę ma tutaj, podobnie jak w przypadku HHE, pełnokomórkowa szczepionka krztuścowa (DTPw) – ponad 4 razy częściej (u ok. 3% zaszczepionych). Częściej występuje po pierwszej dawce szczepionki, rzadziej przy kolejnych.

Przyczyna

Nie została dokładnie poznana. Przypuszcza się, że jest to wynik  reakcji na ból. Dzieci, u których stwierdzono nieutulony płacz, miały również częściej miejscowe odczyny po szczepieniu (zaczerwienienie, obrzęk w miejscu wkłucia).

Co robić?

Udać się do lekarza POZ (jeśli epizod był krótki) lub do szpitala (jeśli epizod trwa już od jakiegoś czasu). Lekarz zbada dziecko, oceni jego stan, poszuka objawów ewentualnej infekcji. Nieutulony płacz może być objawem między innymi zapalenia ucha, wgłobienia jelita czy rozpoczynającej się infekcji ośrodkowego układu nerwowego. W razie potrzeby lekarz zleci dokładniejsze badania lub skieruje do szpitala na obserwację. Nie ma konkretnego panelu badań, który należy wykonać. Działamy tutaj bardziej na zasadzie wykluczenia poważnych chorób, które pozostawić mogą trwałe następstwa u dziecka. Jeśli nic nie wskazuje na chorobę to uznać możemy, że mamy do czynienia z NOPem.

Co robić w domu?

Próbować uspokoić niemowlaka. Jeśli nie działa przystawienie do piersi, przytulenie, otulacz, odkurzacz (porównaj we wpisie o kolce –>klik) czy noszenie to zgłoś się do lekarza. Należy zweryfikować czy aby na pewno mamy do czynienia z NOPem czy może z infekcją.

 

Co dalej ze szczepieniami?

Nieutulony płacz zaliczany jest do poważnych objawów niepożądanych po podaniu szczepionki DTP. W związku z tym dziecku bezpłatnie przysługuje szczepionka acelularna. Kontynuacja szczepienia nie jest zabroniona (nawet w przypadku wystąpienia NOPu po szczepionce acelularnej), ale zawsze powinna być rozważana indywidualnie – ewentualnie po zasięgnięciu opinii w Poradni Szczepień.

 

Źródła:

 • Adverse Effects of Pertussis and Rubella Vaccines: A Report of the Committee to Review the Adverse Consequences of Pertussis and Rubella Vaccines.
 • Persistent crying in infants and children as an adverse eventfollowing immunization: case definition and guidelines for data collection, analysis, and presentation. Jan Bonhoeffer, Patricia Vermeer, Scott Halperin, Anne Kempe,Stanley Music, Judy Shindman, Wikke Walop, The Brighton Collaboration Persistent Crying Working Group
 • Vaccine Side Effects, Adverse Reactions, Contraindications, and Precautions Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP)
 • Vaccine-Related Adverse Events in Cuban Children, 1999–2008, Belkys M. Galindo MD MS, Damarys Concepción, Miguel A. Galindo MD, Antonio Pérez MD PhD, Jesús Saiz MD MS

6 przemyśleń na temat “NOPy cz.2 – nieutulony płacz po szczepieniu”

 1. ~nika pisze:

  Witam,
  ja właśnie dwa dni temu szczepiłam pierwszą dawką 6w1. Jedynym niepokojącym objawem był ten nieutulony płacz po 6 godz od podania szczepionki. Jednak trwał on w miarę krótko – ok 20min – choć jak dla mnie trwał całe wieki, nie wiem co bym zrobiła jakby to trwało godzinę, nie mówiąc trzy.. płacz straszny, zupełnie inny, wysoki, dziecko nie chciało piersi, nie chciało się przytulić tylko chciało po prostu nawet nie płakać a tak wyć, krzyczeć.. Jednak trwało to tylko 20 min i w związku z tym moje pytanie czy to był NOP do zgłoszenia? I czymś mam się tym objawem przejmować i w związku z nim coś robić?
  I mam jeszcze drugie pytanie o szczepionkę na rotawirusy, bo ew. za 3 tyg. będzie termin podania pierwszej dawki. Na początku chciałam ze względu na starszą 5-letnią córkę, która ciągle łapie młodsze ze ręce, a nie zawsze dopilnuje by umyła. Jednak poczytałam o tej szczepionce i mam dużo wątpliwości w sens i skuteczność. Czy mogę poznać Pani zdanie (doczytałam że Pani nie szczepiła na roto) albo liczyć na jakiś wpis o tej szczepionce? Pozdrawiam

  1. MamaPediatra pisze:

   Witam. Ten 20 minutowy płacz dziecka był raczej związany ze szczepieniem. Nie kwalifikuje się pod względem długości trwania jako „nieutulony płacz”, ale można go zgłosić jako „inny”. W większości przypadków ten płacz pojawia się przy pierwszej dawce i przy kolejnych już nie występuje. Proszę jednak zgłosić lekarzowi że taki incydent miał miejsce przed kolejną kwalifikacją do szczepienia. Zgodnie z zaleceniami nie jest to przecwiwwskazanie do kontynuacji szczepienia tym preparatem.
   Co do rotawirusów – ja nie szczepiłam, zgadza się. Nie znaczy to jednak że nie uważam szczepienia za godne polecenia. Jeśli nie karmi Pani piersią to uważam, że jest bardziej godna polecenia. Nie jest w 100% skuteczna, ale zmniejsza częstość hospitalizacji, bo zaszczepione dzieci infekcję o etiologii rotawirusowej przechodzą łagodniej. W najblizszym czasie postaram się napisać na ten temat :)

 2. ~nika pisze:

  I jeszcze jedno – czy to prawda że przed szczepieniem i po należy podawać wit C? natknęłam się na takie informacje na stronach dla rodziców, jednak lekarz mnie o tym nie informował. Jeśli tak, to jak długo w jakiej dawce? Przepraszam że pytam w komentarzu, ale nie widzę opcji kontaktu mailowego na stronie.

  1. MamaPediatra pisze:

   nie ma potrzeby ani uzasadnienia podawania witaminy c przed szczepieniem

 3. ~Kasia Białystok pisze:

  Witam,
  Po pierwszej wizycie szczepiennej 6w1 + rotawirus + pneumokoki, moja córka (7 tyg) cały dzień spała z dwoma pobudkami na cyca. Zasnęła od razu po szczepieniu, jeszcze w gabinecie jak ją ubierałam do wyjścia. Czy to również był NOP? Może w 3-4 miesiącu jak będą kolejne szczepienia warto by było rozdzielić je i jednego dnia zaszczepić 6w1 a za kilka dni pneumokoki. Pani dr, czy tak można? A może w ogóle warto odroczyć szczepienia?

  1. MamaPediatra pisze:

   Tak. To był NOP. U niektórych dzieci jest zwiększona drażliwość u innych senność. W mojej opinii warto rozdzielić, żeby ewentualne NOPy się tutaj nie nawarstwiły. Obie szczepionki są inaktywowane więc odstęp może być między nimi dowolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>